Kultura i sztuka po 1989 roku

06.02.2019

XXV Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi – od 8 marca

Plakat XXV Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Źródło: Teatr Powszechny w Łodzi Plakat XXV Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Źródło: Teatr Powszechny w Łodzi

Jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Łodzi 8 marca. Tematem tegorocznych wydarzeń teatralnych, wystaw oraz dyskusji będzie publiczność.

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku. Jedno z najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w kraju, jak co roku otworzy kalendarz tegorocznych festiwali w Polsce.

"Minęło już 25 lat. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych przeszedł długą drogę. Razem z państwem cieszymy się co roku z teatralnych spotkań, powstała wyjątkowa wspólnota skupiona wokół Festiwalu. Dlatego oczywiste było dla mnie, że tematem jubileuszowej edycji powinna być +Publiczność+. Scenę i widownię łączy ulotna więź" - podkreśliła dyrektor artystyczna Festiwalu Ewa Pilawska.

Jak tłumaczyła, temat publiczności ma być pretekstem do ważnych rozmów o miejscu odbiorców we współczesnym teatrze oraz obecnej roli widza. "Czy w ogóle pamiętamy o widzach? Czy schlebiamy publiczności czy unieważniamy ją? Czy traktujemy odbiorców jak partnerów? Czy w naszych działaniach nie gubimy czasami istoty teatru jako spotkania?" - wskazała Pilawska.

W programie jubileuszowej edycji MFSPiN znalazło się dziesięć przedstawień, w tym dwóch teatrów narodowych oraz Deutsches Theater w Berlinie. Widzowie obejrzą m.in.: "Trojanki" w reż. Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" w reż. Moniki Strzępki (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej), "Instytut Goethego" w reż. Cezarego Tomaszewskiego (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej (Teatr Polski w Poznaniu), "Ułani" w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Narodowy w Warszawie), czy "Alte Meister" ("Dawni mistrzowie") w reż. Thom Luz (Deutsches Theater w Berlinie).

Powszechny przygotowuje dwie prapremiery - "Ferragosto" Radosława Paczochy w reż. Adama Orzechowskiego oraz "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w reż. Anny Augustynowicz (koprodukcja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie).

Spektaklom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami, dyskusje panelowe, wystawy i koncerty. Cykl wydarzeń otworzy 8 marca wernisaż eskpozycji "Teatr i jego widz" we foyer Teatru Powszechnego. W planach jest też dyskusja "Herling-Grudziński" oraz nawiązująca do tematu Festiwalu - "Publiczność", którą poprowadzi Katarzyna Janowska. Na scenie klubu Dom wystąpi natomiast zespół "Czerwone Świnie", w którym śpiewa reżyserka Monika Strzępka.

25. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończy się 2 kwietnia. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL