Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

26.02.2014 aktualizacja 19.07.2016

Z żołnierza w poetę

Władysław Broniewski w mundurze Legionów z matką Zofią i siostrą Janiną w Płocku, 1916 r. Źródło: Archiwum IBL/Fotonova Władysław Broniewski w mundurze Legionów z matką Zofią i siostrą Janiną w Płocku, 1916 r. Źródło: Archiwum IBL/Fotonova

W „Pamiętniku" młodego Broniewskiego wielkość miesza się z małością - pisze Marcin Kube.

W polskiej kulturze XX wieku nie było drugiej tak pogmatwanej i pełnej sprzeczności biografii. Władysław Broniewski (1897–1962) to dorastający w płockiej, inteligenckiej rodzinie socjalista, zapatrzony w Piłsudskiego, wielokrotnie odznaczany legionista, więziony zarówno przez władze sanacyjne, jak i przez komunistów na Łubiance. Żołnierz Andersa piszący wiersze o polskim Wilnie, a po wojnie autor peanów na cześć Stalina. Naczelny poeta PRL, tonący w odmętach alkoholizmu, dotknięty rodzinną tragedią, jaką była śmierć żony i córki.

Czytaj więcej w Serwisie Kulturalnym "Rzeczpospolitej".

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL