Inscenizacja bajek Janoscha w wykonaniu przedszkolaków i wycieczka śladami słynnego pisarza złożą się m.in. na obchody jego urodzin w Zabrzu - mieście, w którym pisarz się urodził i spędził pierwsze lata życia.
Janosch jest autorem ponad 300 ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Urodził się jako Horst Eckert 11 marca 1931 r. w niemieckim wówczas Zabrzu. W 1945 r. jego rodzina została wysiedlona do Niemiec, gdzie pisarz zadebiutował w latach 60. ub. wieku i zdobył ogromną popularność. Od lat mieszka na hiszpańskiej Teneryfie, ale kilka razy odwiedził Zabrze, wyróżniono go też tytułem honorowego obywatela miasta.
Uroczystości rozpoczną się 5 marca w Teatrze Nowym w Zabrzu inscenizacją słowno-muzycznej bajek Janoscha. Przygotowali ją podopieczni zabrzańskich przedszkoli, na czele z Przedszkolem nr 28 w Zabrzu, które nosi imię pisarza.
10 marca planowana jest kolejna edycja, cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem, wycieczki "Śladami Janoscha", której przewodnikiem będzie historyk i miłośnik Zabrza Dariusz Walerjański.
11 marca, w dniu urodzin Eckerta, w Centrum Organizacji Pozarządowych odbędzie się spotkanie z Angelą Bajorek, autorką wielu opracowań naukowych i książek dotyczących jego życia i dzieł, w tym biografii pt. "Heretyk z familoka". Okazją do rozmowy będzie jej wydana właśnie rozprawa habilitacyjna "Motywy autobiograficzne w twórczości Janoscha".
W trakcie spotkania wyświetlony zostanie przygotowany przez TVP film dokumentalny zatytułowany "Mój Niemandsland", opowiadający o życiu Eckerta na międzywojennym Zaborzu, dzielnicy Zabrza, w której urodził się i mieszkał przez pierwsze lata życia.
Janosch jest bardzo znany i ceniony szczególnie w Niemczech. Niektórzy krytycy uważają go nawet za jednego z najważniejszych europejskich autorów bajek dla dzieci w XX w. W jego twórczości najpopularniejszy jest, zapoczątkowany książką "Ach, jak cudowna jest Panama", cykl o Misiu i Tygrysku przetłumaczony na ponad 40 języków.
Sławę pisarza ugruntowała książka "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" z 1970 r., która okazała się sukcesem i wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. To powieść w ogromnym stopniu autobiograficzna. Janosch opisał w niej świat przedwojennego Zabrza, w krzywym zwierciadle groteski. Jego bohaterowie są chciwi, prymitywni, nie stronią od alkoholu i przemocy.
"Cholonek…" przez lata wzbudzał wśród Ślązaków kontrowersje – przez jednych uważany jest za kultową wręcz powieść o regionie, natomiast w opinii innych negatywny obraz Śląska przedstawiony w niej jest zdecydowanie przerysowany. Na podstawie książki Mirosław Neinert i Robert Talarczyk zrealizowali w 2004 r. spektakl w Teatrze Korez w Katowicach, grany z powodzeniem do dziś. (PAP)
autor: Anna Gumułka
edytor: Paweł Tonmczyk
lun/ pat/