Zabytkowy kościół Grobu Matki Bożej w Brodach (Małopolskie) na dróżkach w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej został poddany zabiegom konserwatorskim – poinformował w piątek bernardyn brat Samuel z kalwaryjskiego sanktuarium. Prace potrwają do końca lata. „Prace renowacyjne przywrócą dawną świetność zewnętrznej stronie kościoła i częściowo wnętrzu. Zabiegi obejmują między innymi wymianę więźby dachową i kamienne elementy świątyni, jak pilastry, figurę Matki Bożej, a także otoczenie” – powiedział.
Kościół pochodzi z XVII wieku. Powstał w miejscu, w którym fundator sanktuarium Mikołaj Zebrzydowski wybudował w 1611 roku małą kaplicę. Dużą świątynię fundator zaczął wznosić cztery lata później. Powstała na rzucie wydłużonego prostokąta z półkolista absydą i półeliptyczną kruchtą. Nosi cechy barokowe.
Śmierć Zebrzydowskiego w 1620 roku i prawdopodobnie wadliwe założenie fundamentów na podmokłym terenie, spowodowały przerwanie budowy. Dokończył ją syn Mikołaja - Jan Zebrzydowski. Kościół został konsekrowany przez biskupa Tomasza Oborskiego w 1642 roku.
Świątynia po raz ostatni została gruntownie odrestaurowana na początku XX wieku.
W 1992 roku powstała parafia Wniebowzięcia NMP w Brodach, a kościół został jej główną świątynią.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. (PAP)
szf/ ls/