Wykonaniem "Stabat Mater" Antonina Dvoraka zakończył się w niedzielę wieczorem 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Koncert poprowadził - po raz ostatni jako dyrektor artystyczny festiwalu - brytyjski dyrygent Paul McCreesh.
Artysta tuż po koncercie odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. "Wiedza muzyczna należy do elity, do elity należy również prawo wykonywania interpretacji muzycznych. Nie ulega wątpliwości, że do elity należy Paul McCreesh, który przez kolejne edycje festiwalu dzielił się z nami swoją wrażliwością, wiedzą i talentem" - mówił Zdrojewski wręczając odznaczenie.
Za w rozwój wrocławskiej i polskiej kultury McCreesh został również odznaczany medalem Zasłużony dla Wrocławia przez prezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicza.
Dyrygent podkreślił, że w pracy we Wrocławiu zawsze towarzyszyło mu uczucie "przyjaźni i ciepła". "Uczestniczenie we wszystkim co się dzieje we Wrocławiu było bardzo poruszającej, to miasto jest pełne pasji" - powiedział McCreesh.
"Stabat Mater" powstało w latach 1876-1877 i jest jedną ze wcześniejszych kompozycji Dvoraka. Dzieło wykonali dla wrocławskiej publiczności soliści oraz artyści z Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Koncert zakończył tegoroczną 47. edycję Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, którego motywem przewodnim była muzyka Jana Sebastiana Bacha. Oprócz dzieł barokowego kompozytora melomani usłyszeli m.in. "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" w wersji na kwartet smyczkowy Józefa Haydna, "Łzy św. Piotra" Orolanda di Lasso, "Drogę krzyżową" Pawła Łukaszewskiego czy oratorium "La Passione di Gesu Cristo" Antonia Caldary.
McCreesh, który niedzielny koncertem pożegnał się z prowadzenie wrocławskiego festiwalu, był dyrektorem artystycznym tej imprezy od 2006 r. Artysta jest jednym z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów. W 1982 r. założył zespół Gabrieli Consort & Players, z którym pracuje do dziś. Jako dyrygent gościnny McCreesh współpracuje regularnie z wieloma orkiestrami europejskimi i coraz częściej angażuje się w projekty chóralne na dużą skalę.
Dyrektor Filharmonii Wrocławskiej Andrzej Kosendiak zaprosił brytyjskiego artystę do współpracy przy projektach muzyczny, które znajdą się w programie artystycznym Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.(PAP)
pdo/ tpo/