Dzięki pracom renowacyjnym udało się przywrócić stan historyczny trzem zabytkowym budynkom należącym do zespołu pałacowo-parkowego w Cerekwicy (Wielkopolska). Od 120 lat mieści się w nim ośrodek wychowawczy, po wojnie przeznaczony tylko dla dziewcząt. „Prace kosztowały ponad 5,5 mln zł. Sfinansowano je w ok. 70 proc. ze środków unijnych. Pozostałe pieniądze wyłożył samorząd województwa, który jest właścicielem obiektów” – poinformował w środę PAP dyrektor ośrodka, Marek Krzyżostaniak.
W ramach prac odnowiono drogi dojazdowe do ośrodka oraz podniesiono standard życia 84 wychowanek, które mieszkają teraz w 2-3 osobowych pokojach. Zamontowano stylowe oświetlenie obiektów oraz tzw. bramę paradną przy wjeździe na teren pałacu.
Jeden z odnowionych budynków pochodzi z końca XVIII wieku, pozostałe dwa zostały zbudowane w okresie międzywojennym.
Najwcześniejsze przekazy źródłowe o Cerekwicy pochodzą z XIV wieku. W końcu XVII wieku jej właściciele, Bojanowscy herbu Junosza, rozpoczęli budowę okazałej rezydencji. Na przełomie XIX i XX wieku majątek wykupiła Komisja Kolonizacyjna, która rozparcelowała ziemie, a zabudowania przeznaczyła na zakład wychowawczy dla młodzieży.
Tylko nieznacznie przebudowany barokowy pałac przetrwał do dziś. Jest murowany z cegły, otynkowany, ma dwukondygnacyjną bryłę. W części środkowej zachowało się dawne barokowe opracowanie głównego wejścia. Jak poinformował Krzyżostoniak, podczas prac renowacyjnych odnaleziono przypadkowo tablicę informującą, że przed wojną w pałacu i należących do niego obiektach mieścił się Krajowy Zakład Wychowawczy.
Na rewitalizację czeka jeszcze otaczający ośrodek zabytkowy park z końca XVII wieku. Oczyszczone zostaną także znajdujące się na jego terenie stawy.(PAP)
zak/ hes/