Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

26.04.2018

Zbiórka publiczna na zakup dwóch obrazów dla muzeum

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu chce wzbogacić kolekcję przedmiotów związanych z malarką Stefanią Jacyszynówną kupując dwa obrazy jej autorstwa. Organizuje na ten cel zbiórkę publiczną.

Jak poinformował w czwartek PAP dyr. muzeum Jan Jarosz placówka ma obecnie 71 obrazów i trzy rysunki artystki, a także rodzinny album z fotografiami, meble, porcelanę i rzeczy osobiste pochodzące ze spadku. 

Kolekcję tę chce wzbogacić o dwa obrazy autorstwa Stefanii Jacyszynówny: portrety małżeństwa Józefa Areckiego i jego żony Stefanii, którzy byli nauczycielami w Przemyślu. „Niestety, nasze możliwości finansowe na ten cel są bardzo ograniczone, co zmusza muzeum do poszukiwania środków na zewnątrz. Zdecydowaliśmy się wobec tego na zorganizowanie zbiórki publicznej” – mówił dyr. Jarosz.

Muzeum, aby poszerzać swoje zbiory i kupować wybrane, interesujące i cenniejsze eksponaty, wytypowane przez Komisję Zakupu Muzealiów, stara się pozyskiwać sponsorów, a na większe projekty składa wnioski o wsparcie m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Jarosz przypomniał, że w 2016 roku muzeum także włączyło osoby prywatne w możliwość poszerzenia zbiorów. Ale wówczas zorganizowana została akcja crowdfundingowa na portalu Polakpotrafi.pl. Dzięki temu udało się kupić wczesną pracę Mariana Strońskiego.

„Jednak dla wielu osób, chcących również włączyć się w akcję, pośrednik, jakim był portal internetowy, stanowił utrudnienie. Stąd, kiedy pojawiła się oferta sprzedaży dwóch obrazów pędzla Stefanii Jacyszynówny, padł pomysł, aby zorganizować zbiórkę publiczną na zakup tych prac” – wyjaśnił dyrektor przemyskiego muzeum.

Pieniądze można wrzucać bezpośrednio do skarbonki ustawionej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i wpłacać na muzealne konto, którego numer znaleźć mozna na stronie internetowej placówki.
 
Portrety Józefa Areckiego i Stefanii Areckiej to oleje na płótnie, sygnowane i datowane na 1922 rok. Prace o wymiarach 75 na 55 cm oprawione są w dekoracyjne ramy, zdobione wstęgami i figurkami aniołków oraz malowanymi ptakami.
 
Portretowani byli nauczycielami w Przemyślu. Józef Arecki (1884-1939) urodził się w Przemyślu jako Józef Koza. W 1914 roku zmienił nazwisko na Arecki. Po maturze, otrzymał patent nauczycielski, dzięki któremu zaczął pracować w szkołach przemyskich i we Lwowie. Uczył matematyki, fizyki i historii naturalnej. W 1917 roku ukończył studia na Uniwersytecie Lwowskim, na Wydziale Filozofii. Pracował w Żeńskim Seminarium Nauczycielskim i Krajowej Szkole Kupieckiej w Przemyślu. 

Jego żona Stefania była nauczycielką gimnazjalną. 

Stefania Jacyszynówna malowała głównie portrety. W swoim dorobku artystycznym ma ich około 250. Tematami jej prac były też krajobrazy Przemyśla, gdzie mieszkała przez wiele lat i dawna architektura. Twórczo związana była ze środowiskiem lwowskim. 

Jacyszynówna urodziła się w 1898 r. w Rodatyczach, w powiecie lwowskim. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. W Szkole Przemysłowej we Lwowie rzeźbiła pod kierunkiem prof. Nalborczyka, w Wiedniu u prof. Pochwalskiego specjalizowała się w malarstwie portretowym. Później pogłębiała studia m.in. w Pradze, Budapeszcie i Wenecji.

W Przemyślu w latach: 1925, 1927, 1929, 1932 urządzała wystawy swoich prac. Brała też udział w wystawach zbiorowych Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. W okresie powojennym prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Rzeszowie, Łańcucie, Przemyślu. Z okazji 50-lecia Związku Artystów Plastyków została odznaczona w Krakowie medalem 50-lecia. Prace Jacyszynówny zakupiło do swoich zbiorów Ministerstwo Kultury i Sztuki.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL