Świętujący jubileusz 60-lecia Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił w sobotę z galowym koncertem w katowickim Spodku. Oglądało go ok. 8 tys. widzów. Dwugodzinny koncert jubileuszowy wypełnił sztandarowy program „A to Polska Właśnie”. Zespół traktuje go jako wizytówkę swoją, ale i Polski - podczas zagranicznych tras koncertowych. To koncert muzyki, pieśni i tańców ludowych i narodowych, z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry.
Przeważającą część programu wypełniają kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej. Oprócz znanych „Karlika”, „Karolinki”, czy "Starzyka" prezentowane są m.in. przebojowe tańce: „Chustkowy", „Trojak", „Karnawał w Wilamowicach" (z babą-dziadem) czy tańce narodowe z finałowym „Krakowiakiem”.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym był Stanisław Hadyna, syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego miłośnika pieśni ludowych. Pierwszy koncert zespołu odbył się w październiku 1954 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Koncertowi w Spodku towarzyszyła pierwsza okolicznościowa wystawa o zespole pt. „Z biegiem lat, z biegiem dni...”. Znalazły się na niej najciekawsze zdjęcia z archiwum „Śląska”.
Ekspozycję przedstawiającą historię zespołu, najważniejsze wydarzenia, trasy koncertowe i sylwetki ważnych dla niego osób, będzie jeszcze można oglądać 17-24 czerwca w Sejmie RP, 24 czerwca - podczas koncertu galowego w Teatrze Wielkim Opery Narodowej oraz 28-30 czerwca podczas pikniku artystycznego „Święto Śląska” w Koszęcinie, gdzie zespół ma swoją siedzibę.
XV Wielki Piknik Artystyczny „Święto Śląska” będzie finalnym elementem obchodów jubileuszu 60-lecia. Szczególnym akcentem pikniku – oprócz kolejnej odsłony „A to Polska właśnie” (29 czerwca) – będzie specjalnie przygotowywany „Koncert Jubileuszowy” (30 czerwca).
Jego program ma być hołdem dla twórców „Śląska” oraz kilku pokoleń jego artystów, pedagogów i pracowników. W programie znajdą się m.in. „Tańce słowackie”, „Zorba”, a z polskich m.in. „Tańce lubelskie”, „Polka opolska” i „Krakowiak”. Wśród europejskich pieśni zabrzmią m.in. „O sole Mio”, „Wien, Wien”, „Athina” czy „Montanara”. Będą też polskie utwory ludowe: „Pieśń o Wiśle”, „Hej na moście”, „Tańcuj, tańcuj” i inne.
Na obchody dobiegającego końca roku jubileuszowego "Śląska" złożyły się m.in. koncerty galowe zespołu w największych salach koncertowych w całej Polsce, trasa koncertowa w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także koncerty we Francji, Holandii i na Litwie.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym był Stanisław Hadyna, syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego miłośnika pieśni ludowych. Pierwszy koncert zespołu odbył się w październiku 1954 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zespół stara się prezentować wielokulturowy folklor śląski, w jego repertuarze są też inne polskie pieśni i tańce, a także opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. W siedzibie zespołu działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.
"Śląsk" tworzy ok. 120 artystów - tancerzy, chórzystów muzyków i pedagogów, o których dba kilkudziesięcioosobowa kadra pomocnicza. Na scenach w kraju i poza jego granicami zespół prezentuje się średnio 120 razy w roku.(PAP)
mtb/ ura/