Kultura i sztuka po 1989 roku

14.02.2014 aktualizacja 29.03.2018

Zmarł Janusz Stanny - grafik, ilustrator książek i plakacista

Janusz Stanny. Fot. PAP/A. Rybczyński Janusz Stanny. Fot. PAP/A. Rybczyński

W wieku 81 lat zmarł Janusz Stanny – wybitny grafik, plakacista i rysownik, karykaturzysta, autor ilustracji do kilkuset książek, pedagog i wychowawca - podała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie na swojej stronie internetowej. Stanny zmarł w czwartek w Warszawie.

"Profesor przez ćwierć wieku kierował Pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki, należał do ścisłego grona najlepszych polskich ilustratorów książkowych, rysowników prasowych, satyrycznych i plakacistów. Był Twórcą ponad 200 ilustracji do książek, w tym w większości dla dzieci, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą. Żegnamy wyjątkowego dydaktyka, przyjaciela młodzieży, człowieka niezwykle ciepłego, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - podała ASP.

Janusz Stanny urodził się 29 lutego 1932 r. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1951-1957. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1989 r. otrzymał tytuł profesora.

W latach 1960-1964 był asystentem w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, a w latach 1975 – 2005 kierował pracownią książki i ilustracji w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie prowadzi pracownię ilustracji w Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.

Debiutował w 1951 r. na łamach „Szpilek” jako karykaturzysta. Zamieszczał też rysunki w czasopismach: „Dookoła Świata”, „Świat”, „Wiadomości Kulturalne”, a także w „Gazecie Wyborczej” i „Przeglądzie”. Współpracował z wieloma wydawnictwami jako konsultant lub kierownik graficzny.

Główny nurt jego twórczości to ilustracja książkowa. Wykonał ilustracje do kilkuset pozycji, zarówno z literatury dla dzieci jak i z literatury klasycznej, m.in. „Bajki” La Fontaine'a, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Baśnie” Hansa Christiana Andersena, „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta, a także Biblię.

Stanny jest również autorem książek dla dzieci i ilustracji do nich – m.in. „Baśni o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła”, a także autorem wielu opracowań plastycznych do różnych filmów m.in. serialu animowanego dla dzieci „Miś Kudłatek”(1971-1973 r.) czy filmu animowanego „Gwiazda Kopernika” (2009 r.)

Otrzymał wiele nagród w dziedzinie ilustracji książkowej, m.in. Grand Prix na wystawie sztuki ilustratorskiej w Bolonii, złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej (IBA) w Lipsku, nagrodę „Premio Europeo” w Padwie. Był też nagradzany za swoją twórczość satyryczną – trzy razy otrzymał Srebrną i dwa razy Złotą Szpilkę, a także Grand Prix w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Karykatury z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996.

Wielokrotnie był też nagradzany i wyróżniany w konkursach Towarzystwa Wydawców Książek na najlepiej wydaną książkę roku.(PAP)

ren/ aszw/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL