Kultura i sztuka po 1989 roku

01.03.2019

Zmarł kompozytor i dyrygent André Previn

Andre Previn. Fot. PAP/EPA Andre Previn. Fot. PAP/EPA

W wieku 89 lat zmarł kompozytor, dyrygent i czterokrotny laureat nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej André Previn. O odejściu muzyka poinformowała agencja IMG Artist, z którą był on związany przez ostatnie lata. Nie podano przyczyn i okoliczności zgonu.

Muzyk urodził się jako Andreas Ludwig Priwin w 1929 r. w Berlinie w rodzinie żydowskiej. Do Stanów Zjednoczonych przeniósł się wraz z rodzicami w 1939 r.

Początkowo był związany ze środowiskiem jazzowym, a także - od końca lat 40. - z Hollywood. W 1948 r. został zaangażowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer jako kompozytor i szef orkiestr nagrywających muzykę do filmów.

Współpraca z przemysłem filmowym trwała do lat 60. i przyniosła Previnowi cztery Oscary za muzykę i opracowanie muzyki do filmu "Gigi" (1958), "Porgy and Bess" (1959), "Słodka Irma" (1963) i "My Fair Lady" (1964).

Po zakończeniu współpracy z Metro-Goldwyn Mayer muzyk skoncentrował się na działalności kompozytorskiej i dyrygenckiej. W latach 70. i 80. dyrygował najlepszymi orkiestrami symfonicznymi świata, m.in. Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Wiener Philharmoniker, Houston Symphony, Pittsburgh Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, London Symphony Orchestra. Dał się też poznać jako wirtuoz pianista.

Pod koniec lat 80. wrócił na krótki czas do muzyki jazzowej. Nagrał dwie płyty z izraelskim skrzypkiem Itzhakiem Perlmanem: "A Different Kind of Blues" i "It's a Breeze".

W 1998 r. zdobył Grand Prix du Disque za nagranie skomponowanej przez sibie opery "Tramwaj zwany pożądaniem" na podstawie sztuki Tennessee Williamsa.

Wielokrotnie żonaty, był również jednym z partnerów aktorki Mii Farrow, zanim stała się ona żoną reżysera Woody'ego Allena. Miał z nią troje dzieci. Woody Allen związał się z adoptowaną córką Farrow i Previna, Soon-Yi Previn pod odejściu od jej matki - przypomina AFP. (PAP)

mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL