Kultura i sztuka 1945-1989

05.01.2018

Zmarł Władimir Jankilewskij, twórca moskiewskiego konceptualizmu

W wieku 79 lat zmarł w czwartek w Paryżu Władimir Jankilewskij, jeden z twórców moskiewskiego konceptualizmu. Jego prace pokazane w 1962 r. na wystawie w moskiewskim maneżu wywołały krytykę ze strony Nikity Chruszczowa, który nazwał je "sztuką zdegenerowaną".

O śmierci Jankilewskiego, od wielu lat przebywającego na emigracji, poinformował w czwartek późnym wieczorem badacz jego twórczości, dyrektor rosyjskiego Centrum Badania i Rozwoju Sztuki Współczesnej Alek Epsztein.

Prace Jankilewskiego uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców nurtu tzw. sztuki nieoficjalnej, nazywanej też "sztuką niekonformistyczną" czy "podziemną" znajdują się w zbiorach Galerii Tretiakowskiej, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, w Państwowym Muzeum Rosyjskim, w Centre Pompidou w Paryżu i w Galerii Narodowej w Dreźnie.

Artysta pokazywał swe prace na 170 wystawach.

Po słynnym ataku Chruszczowa, który uznał mroczne abstrakcje Jankilewskiego za przykład degeneracji, artysta przez wiele lat utrzymywał się z drobnych projektów graficznych.

Nie wolno mu było pokazywać prac malarskich; jedyny wyjątek uczyniono dla obrazu pokazanego na ekspozycji "Radzieckie pszczelarstwo" w 1975 r.

Pierwszy, retrospektywny pokaz jego prac miał miejsce w Moskwie w 1978 r. (PAP)

mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL