Kultura i sztuka po 1989 roku

24.05.2015 aktualizacja 19.07.2016

Zmarł wybitny twórca polskiego reportażu, pisarz Krzysztof Kąkolewski

Krzysztof Kąkolewski. Fot. PAP/CAF/A. Urbanek Krzysztof Kąkolewski. Fot. PAP/CAF/A. Urbanek

Krzysztof Kąkolewski, wybitny twórca polskiego reportażu, pisarz, autor kilkudziesięciu książek, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego zmarł w niedzielę w wieku 85 lat - poinformowała PAP Barbara Sułek-Kowalska ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Kąkolewski (ur. 1930 w Warszawie) był autorem książek reportażowych i beletrystycznych, m.in. sensacyjnego reportażu "Jak umierają nieśmiertelni" o morderstwie żony Romana Polańskiego i jego przyjaciela Wojciecha Frykowskiego, przełomowego dla spraw polsko-niemieckich tomu reportaży-wywiadów ze zbrodniarzami hitlerowskimi "Co u pana słychać" oraz reportażu historycznego "Umarły cmentarz" o pogromie kieleckim i komunistycznych matactwach wokół tej sprawy.

Wydał też trzy tomy analiz "Generałowie giną w czasie pokoju" oraz tomy o śmierci św. Maksymiliana Kolbego i ks. Jerzego Popiełuszki.

Był absolwentem Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a potem wykładowcą tej uczelni. Był twórcą "szkoły reportażu" w Studium Dziennikarskim UW, później w Instytucie Dziennikarstwa, gdzie wykładał przez dziesięciolecia. W 2008 r. został uhonorowany Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Kąkolewski był też autorem filmowych scenariuszy (np. do filmu "Ktokolwiek wie..." w reż. Kazimierza Kutza, 1966), opowiadań oraz powieści, m.in. powieści kryminalnej "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", przeniesionej następnie na ekran przez reżysera Janusza Majewskiego (1969, w obsadzie m.in. Zygmunt Huebner i Barbara Brylska).(PAP)

jp/ woj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL