Zmarła Krystyna Łyczywek – fotograf i animatorka środowisk fotograficznych, autorka prac teoretycznych poświęconych tej dziedzinie sztuki, a także przyjaciółka i donatorka Muzeum Fotografii w Krakowie – podaje w piątek MuFo.
"Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość, że 22 kwietnia zmarła Krystyna Łyczywek" - przekazali pracownicy i dyrekcja Muzeum. Jak przypomnieli, prace teoretyczne artystki pt. "Diaporama" i "Rozmowy o fotografii" "weszły do kanonu piśmiennictwa fotograficznego".
Łyczywek była też romanistką, tłumaczką, dziennikarką i publicystką, a także autorką ponad 1,4 tys. artykułów prasowych, które ukazały się w zagranicznych tytułach. Jako harcerka należała do Szarych Szeregów, a jako żołnierz - do Armii Krajowej; była także łączniczką kontrwywiadu.
"Była przyjaciółką i hojną donatorką Muzeum Fotografii w Krakowie, autorką wielu cykli fotograficznych, wystaw i publikacji, w tym m.in +Fotografia zbliża+. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wrażliwa na innych ludzi, aktywna i pełna życia, do końca oddana swojej fotograficznej pasji" - przekazało MuFo.
Artystka urodziła się 24 sierpnia 1920 r. w Poznaniu; była uczestniczką Powstania Warszawskiego, po wojnie związała się ze Szczecinem. Jej fotograficzna pasja z czasem przerodziła się w pracę zawodową.
Łyczywek założyła, a także przewodziła Szczecińskiemu Towarzystwu Fotograficznemu. Od połowy lat 60. była członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, w latach późniejszych działa też w Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP).
Pierwsza wystawa artystki pt. "Krystyna Łyczywek. Retrospektywa" w MuFo zorganizowana została w 1997 r. Kolejny raz gościła ona w stolicy Małopolski w 2011 r., kiedy to Muzeum pokazało fotogramy, z których najstarsze powstały w 1949 r. Efektem tego spotkania była publikacja pt. "Fotografia zbliża", w której znalazły się teksty pochodzące z lat 1983-2006.
Fotograf była także donatorką MuFo - podarowane przez nią zdjęcia znalazły się w muzealnej kolekcji. Ponadto przekazała ona także książki zarówno własnego autorstwa, jak i inne publikacje dotyczące sztuki fotograficznej.
Jak podkreśliło Muzeum, "w centrum zainteresowań Artystki pozostawał przede wszystkim człowiek". "Jej fotografie prawie zawsze opowiadają o ludziach wkomponowanych w różnorodne sytuacje życiowe, a każda z nich pokazuje swoją, odmienną, fascynująca opowieść. Fotografka nie stroniła od fotografii reportażowej i zdjęć o charakterze krajoznawczym" - podkreśliło MuFo.
Artystka była laureatką orderu Honneur et Reconnaissance Instytutu France-Pologne oraz tytułów: Artiste FIAP (AFIAP), Excellence FIAP for Services Rendered (ESFIAP) i Honorary Excellence FIAP (HonEFIAP), a także medalu im. Jana Bułhaka. Za swoje zasługi została także odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Oficerskim orderu Legii Honorowej. Przyznano jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Szczecina.(PAP)
nak/ pat/