Kultura i sztuka 1945-1989

23.03.2019

Zmarła pisarka Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

Maria Iwaszkiewicz. Fot. PAP/L. Szymański Maria Iwaszkiewicz. Fot. PAP/L. Szymański

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska – pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny – poinformowały w sobotę „Zeszyty Literackie”.

Maria Iwaszkiewicz urodziła się 22 lutego 1924 r. w Warszawie. Była starszą z dwóch córek Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Od 1928 r. mieszkała w Stawisku. Maturę uzyskała w 1942 r. na tajnych kompletach w Warszawie.

Uczestniczyła w działaniach konspiracyjnych. W sierpniu 1944 r. wyszła za mąż za Stanisława Włodka, z którym miała dwoje dzieci - Macieja i Annę. Po wojnie jeszcze dwukrotnie wychodziła za mąż. Z drugim mężem Janem Wołosiukiem miała syna Jana. Jej trzecim mężem był pisarz Bogdan Wojdowski.

Po śmierci rodziców, realizując wolę Jarosława Iwaszkiewicza, podjęła działania na rzecz utworzenia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku i została jego honorowym kustoszem.

W 2010 r. została Honorowym Obywatelem Miasta Podkowa Leśna.

Była nazywana "kronikarką polskiej kultury jedzenia". W czasach PRL-owskiej rzeczywistości przypominała, jak jadano przed wojną, ratowała od zapomnienia dawne przepisy, opowiadała o życiu w Stawisku. Jest autorką książek: "Gawędy o jedzeniu" (1967), "Gawędy o przyjęciach" (1975), "Kuchnia francuska" (1976, współautor Stanisław Włodek), "Z moim ojcem o jedzeniu" (1980). W 2018 r. wyszła jej książka pt. "Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty", w której przywołuje ona smaki dzieciństwa, opowiada, co się jadło, z kim i w jakich okolicznościach.

Iwaszkiewicz opublikowała także w 2005 r. książkę "Z pamięci", będącą jej wspomnieniami o dzieciństwie i młodości.

Na łamach "Zeszytów Literackich" publikowała wspomnienia w cyklu "Portrety". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL