Kultura i sztuka po 1989 roku

29.03.2019

Zmarła reżyserka filmowa Agnès Varda

Agnes Varda. Fot. PAP/EPA Agnes Varda. Fot. PAP/EPA

Zmarła Agnès Varda, reżyserka filmowa, przedstawicielka Nowej Fali kina francuskiego - poinformowała w piątek jej rodzina. Miała 90 lat. Laureatka wielu nagród filmowych. W 2017 r. otrzymała honorowego Oscara za całokształt twórczości.

"Artystka zmarła w nocy z czwartku na piątek w swoim domu w następstwie choroby nowotworowej, w otoczeniu rodziny i bliskich" - poinformowano w komunikacie. 

"Dzisiaj wieczorem miała zainaugurować wystawę w Chaumont-sur-Loire. Teraz zostanie otwarta bez niej" - powiedziała Cecilia Rose, która od 17 lat była producentką filmów Vardy.

"Przytłoczeni, pogrążeni w żałobie - te właśnie uczucia towarzyszą pewności, że właśnie straciliśmy jedną z największych artystek naszych czasów. Agnès Varda, okazuję pani mój szacunek, wdzięczność i podziw" - napisał na Twitterze francuski minister kultury Franck Riester.

Znana na całym świecie reżyserka była jedną z niewielu kobiet-reżyserów Nowej Fali, która tworzyła oryginalne dzieła, często pionierskie, na pograniczu filmu dokumentalnego i fikcji - wskazuje agencja AFP. 

Urodzona 30 maja 1928 r. w Brukseli; ojciec był Grekiem, a matka Francuzką. Maturę zdała już w Paryżu; studiowała filozofię i historię sztuki, ale kierunki te porzuciła dla fotografii, stając się jednym z najbardziej cenionych fotografików we Francji.

Varda napisała scenariusz i wyreżyserowała swój pierwszy film fabularny "Le Pointe Courte" w 1956 r.; była autorką m.in. filmów "Cleo od 5 do 7" (1962), "Bez dachu i praw" (1985), "Zbieracze i zbieraczka" (2000), "Plaże Agnes" (2009), czy "Twarze, plaże" (2017). Jej najnowszy obraz "Varda według Agnes" wszedł w tym roku na ekrany. 

We wrześniu 2017 r. Amerykańska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS) przyznała reżyserce Nagrodę Gubernatora, zwaną honorowym Oscarem. Jak mówił wówczas przewodniczący akademii Varda "zrealizowała we Francji pierwszy naprawdę nowofalowy film". "Tak naprawdę, dopiero w ostatniej dekadzie ludzie na całym świecie zrozumieli, jak ważnym reżyserem filmowym była i nadal jest" - dodał. 

Czołowymi twórcami francuskiej Nowej Fali byli krytycy, skupieni w latach 50. wokół miesięcznika "Cahiers du Cinema", m.in.: Francois Truffaut, Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, Eric Rohmer czy Jacques Rivette, a także ich rówieśnicy, tworzący wcześniej filmy dokumentalne: Alain Resnais, właśnie Agnès Varda i jej mąż Jacques Demy. (PAP)

cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL