Kultura i sztuka po 1989 roku

19.11.2018

„Znajdź historie/ę” - ogłoszono konkurs na scenariusz słuchowiska historycznego

Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio ogłoszono konkurs na scenariusz słuchowiska o tematyce historycznej. Scenariusze można nadsyłać do 15 stycznia 2019 r.

"Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio, ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska pod nazwą +Znajdź historie/ę+" - poinformował w poniedziałek PAP Krystian Cieślak z Agencji Promocji Polskiego Radia SA.

Organizatorzy oczekują na słuchowiska o szeroko rozumianej tematyce współczesnej, odwołujące się jednocześnie do wydarzeń historycznych lub inspirowane faktami albo dokumentami historycznymi.

"Liczymy na słuchowiska niebanalne, a nawet nowatorskie, tak w treści, jak i w formie, uwzględniające specyfikę radiowych środków wyrazu" – napisał wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Michał Komar, cytowany przez Cieślaka.

"Oczekujemy na teksty, w których jak w stendhalowskim lusterku odbija się otaczający nas świat i losy ludzi, którzy z czułością i wrażliwością na niego patrzą. Dla nas liczy się przede wszystkim język opowieści, ponieważ teatr radiowy był i jest +domem słowa+" – poinformował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Laureaci konkursu na słuchowisko "Znajdź historie/ę" otrzymają nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. zł, II nagroda w wysokości 8 tys. zł i III nagroda w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tys. zł.

Scenariusze słuchowisk można nadsyłać do 15 stycznia 2019 r. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 15 lutego 2019 r.

Szczegóły konkursu dostępne są na stronach www.polskieradio.pl/teatr i www.zaiks.org.pl. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL