Kultura i sztuka po 1989 roku

30.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

„Życie w obrazkach” - włoski komiks o Wisławie Szymborskiej

Fragment okładki komiksu „Wisława Szymborska. Życie w obrazkach” Fragment okładki komiksu „Wisława Szymborska. Życie w obrazkach”

Sceny z życia polskiej noblistki - m.in. ślub z Adamem Włodkiem w 1948 roku, ich mieszkanie w Domu Literatów przy ul. Krupniczej w Krakowie oraz przyznanie Nobla w 1996 r. - prezentuje komiks "Wisława Szymborska. Życie w obrazkach”, stworzony przez włoską rysowniczkę Alice Milani.

W 2016 roku mija 4. rocznica śmierci poetki oraz 20. przyznania jej literackiej Nagrody Nobla.

Rysunki zostały opatrzone krótkimi dialogami zaczerpniętymi z felietonów Szymborskiej, udzielonych przez nią wywiadów oraz opowiedzianych anegdot. W publikacji wykorzystano też wiersze noblistki.

Włoskie media zwracają uwagę na atrakcyjną szatę graficzną książki i piękne, "bardzo kobiece" rysunki oraz portrety poetki.

Komiks prezentuje np. słynną sytuację z przejęcia noblowskiego w 1996 r. Zgodnie z etykietą na przyjęciu nie wolno zrobić niczego, czego najpierw nie uczyniłby król, np. sięgnąć po kieliszka czy zapalić papierosa. Szymborska, która siedziała wówczas obok króla Karola Gustawa XVI, namówiła go na wspólnego papierosa. Na drugi dzień tylko co śmielsze gazety opublikowały zdjęcie Szymborskiej wydmuchującej w górę dym; te bardziej zachowawcze nie zrobiły tego, ponieważ każdy Szwed domyśliłby się wówczas, że jego monarcha również pali.

Alice Milani (ur. w 1986) publikowała na łamach "Lo Straniero", "Delebile" oraz "Turkey Comics". Od 2010 roku należy do zespołu rysowników La Trama Autoproduzioni. "Wisława Szymborska. Życie w obrazkach” to jej pierwsza graficzna powieść.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. (PAP)

ksi/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL