Kultura i sztuka po 1989 roku

14.03.2018

Życzenia urodzinowe dla śpiewaczki Krystyny Szostek-Radkowej od prezydenta A. Dudy

Śpiewaczka Krystyna Szostek-Radkowa obchodzi w środę 85. urodziny. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wysłał artystce bukiet kwiatów i życzenia - podała strona prezydent.pl.

Jak podaje strona prezydenta "bukiet kwiatów od Prezydenta RP Andrzeja Dudy został w środę wręczony znakomitej śpiewaczce operowej Krystynie Szostek-Radkowej z okazji urodzin".

Mezzosopranistka występowała w Operze Wiedeńskiej, Teatrze Bolszoj, Operze Paryskiej, Teatrze Operowym w Lyonie, Deutsche Staatsoper w Berlinie, Teatro Colón w Buenos Aires, Carnegie Hall, Théâtre Royal de La Monnaie w Brukseli. Przez 40 lat pracowała w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Przez ponad 60 lat działalności artystycznej na scenach całego świata wykreowała wiele niezapomnianych ról. Wielokrotnie brała udział w wykonaniach dzieł współczesnych polskich kompozytorów, m.in. Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Tadeusza Bairda, Krzysztofa Pendereckiego. Nagrała wiele płyt.

"Wykreowała niezapomniane role – niezależnie od tego, czy przyszło jej przywdziać habit na premierze Diabłów z Loudun Pendereckiego, cygańską chustę w wystawieniu Carmen Bizeta, kimono w Madame Butterfly Pucciniego, czy kontusik w Strasznym Dworze Moniuszki" - podaje Teatr Wielki Opera Narodowa.

Od 1985 prowadziła klasę śpiewu na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (wówczas Warszawska Akademia Muzyczna), gdzie w 1993 otrzymała tytuł profesora. Jako pedagog wychowała pokolenia śpiewaczek.

Jak podaje TW-ON w tym roku mija sześćdziesiąt lat od debiutu scenicznego Krystyny Szostek-Radkowej. Z tej okazji o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się benefis artystki. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL