Kultura i sztuka po 1989 roku

01.08.2018

Żywiec: „Młode Podhale” tryumfowało w Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu otrzymał Złote Żywieckie Serce, główny laur 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu (Śląskie) w ramach 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - podał w środę bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

Zespół powstał w 2010 r. Tańczą, śpiewają i grają w nim uczniowie i studenci ze szkół i uczelni całego Podhala. Prezentują tradycyjną muzykę, taniec, śpiew i zwyczaje górali podhalańskich. Podczas Festiwalu zaprezentowali widowisko „Zielone Świątki”. Widzowie zobaczyli w ich wykonaniu m.in. tańce grupowe i solowe, taniec juhaski oraz zbójnicki. Przeplatane one były śpiewem, również wierchowym.

„Młode Podhale” oprócz Złotego Żywieckiego Serca dostało również 10 tys. zł.

Srebrne Żywieckie Serce i 8 tys. zł otrzymał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej, który prezentuje folklor górali żywieckich. Na Festiwalu pokazał scenkę „Pierzyniec u Jakubca”. Gospodynie i dziewczęta schodzą się w domu, w którym będą skubały pierze. Czas umilają sobie śpiewem i pogawędkami. Później gospodyni zapraszała chłopców na potańcówkę zwaną pierzyńcem. Zabawa trwała nieraz do białego rana.

Brązowe Żywieckie Serce i 6 tys. zł przypadło Zespołowi Regionalnemu „Istebna” z Istebnej. Prezentuje on autentyczne pieśni, tańce i obrzędy charakterystyczne dla folkloru górali śląskich, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Trójwsi Beskidzkiej - Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki.

Zespoły odbiorą laury 5 sierpnia w żywieckim amfiteatrze „Pod Grojcem”.

W Festiwalu uczestniczyło 25 zespołów z różnych zakątków polskich gór.

Laureaci pierwszej i drugiej nagrody, a także dwa zespoły z powiatu nowosądeckiego - „Górale Łąccy” z Łącka i „Mystkowianie” z Mystkowa, otrzymali od jurorów zaproszenie do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Nagrody odebrali również uczestnicy festiwalowego konkursu kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, a także mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach.

Występy w ramach Tygodniu Kultury Beskidzkiej trwają nadal. W środę wieczorem w Żywcu rozpoczną się 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Ich celem jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata poprzez śpiew, taniec, muzykę i prezentację zwyczajów. Wystąpi 16 zespołów z 15 krajów. Publiczność zobaczy m.in. prezentacje Bułgarów, Japończyków, Hiszpanów, Meksykanów i Włochów. Polskę reprezentowały będą trzy zespoły: „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego, „Świerczkowiacy” z Tarnowa i „Żywczanie” z Żywca. Laureatów poznamy w sobotę.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych w świecie imprez promujących kulturę ludową na świecie. Jego główne sceny to Żywiec, Wisła, Szczyrk, Maków Podhalański i Oświęcim. Imprezy towarzyszące odbywają się w Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu. W tym roku występuje na nim ok. 90 zespołów regionalnych z Polski i zagranicy. Impreza potrwa do niedzieli. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL