W pierwszy dzień stycznia Litwa obchodzi Dzień Flagi Państwowej, który upamiętnia pierwsze podniesienie żółto-zielono-czerwonej flagi Litwy na baszcie Giedymina w Wilnie. Wydarzyło się to 1 stycznia 1919 r. W tym roku obchodzone jest 100-lecie tego wydarzenia.
Zgodnie z tradycją każdego roku 1 stycznia na baszcie Giedymina wymieniana jest flaga państwowa. Flaga, która powiewała tam przez cały ubiegły rok, jest po ściągnięciu z masztu przekazywana na przechowanie do jednej z litewskich szkół, a w jej miejsce wciąga się nową.
We wtorkowej uroczystości wymiany flagi udział wzięli m.in. przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis, premier Saulius Skvernelis, minister obrony Raimundas Karoblis oraz arcybiskup metropolita wileński Gintaras Gruszas.
Po raz pierwszy żółto-zielono-czerwoną flagę Litwy na baszcie Giedymina zawiesił 1 stycznia 1919 roku litewski oddział ochotników na znak odzyskania przez kraj niepodległości. Wówczas jednak flaga wisiała krótko - 6 stycznia bolszewicy, zajmując Wilno, porwali ją, zostawiając jedynie kolor czerwony.
W następnych latach litewska flaga jeszcze kilkakrotnie zawisała na baszcie i była z niej zdejmowana. W czasach ZSRR nie była w ogóle wciągana na maszt, a na stałe powróciła tam 7 października 1988 roku i od tego czasu nieprzerwanie powiewa nad Wilnem.
Barwy litewskiej flagi państwowej mają znaczenie symboliczne: żółty jest kolorem słońca i oznacza szlachetność, uczciwość, zielony nawiązuje do koloru roślinności i jest symbolem życia, a czerwony to kolor krwi, symbolizujący poświęcenie dla ojczyzny.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/