Chciałbym, aby cała moja posługa biskupia była przepełniona nadzieją wynikającą z tego, że to, co czynię jest zgodne z wolą Bożą - mówił bp Janusz Mastalski, który w sobotę w katedrze wawelskiej wyświęcony został na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
"Nie byłoby tej posługi, gdyby nie Bóg, który doprowadził mnie aż tutaj. Codziennie dziękuję mu za to, że jest moją siłą i nadzieją. Jestem niezmiernie wdzięczny Ojcu Świętemu Franciszkowi za tak wielkie wyróżnienie i zaufanie. Zapewniam go o mojej wierności i modlitwie. Dziękuję moim rodzicom, którzy zapewnili piękne, pełne miłości dzieciństwo i młodość. Dziękuję całej mojej rodzinie zgromadzonej w tej katedrze" - mówił bp Janusz Mastalski.
"+Dominus spes mea+ - takie jest moje zawołanie biskupie. Pan jest nadzieją moją. Chciałbym, aby cała moja posługa biskupia była przepełniona nadzieją wynikającą (z tego), że to, co czynię jest zgodne z wolą Bożą. Ufam, że tak będzie" - dodał.
Dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie został w sobotę w katedrze wawelskiej wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej; mianowany został przez papieża Franciszka na początku grudnia.
Szczególne podziękowania bp Mastalski skierował do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, który przewodniczył sobotniej liturgii. "Dziękuję za dzisiejszą konsekrację, modlitwę, zaufanie, codzienną troskę, a także za przykład życia, w którym prawda, konsekwencja w działaniu, dyskrecja i miłość do drugiego człowieka są wyznacznikiem posługi arcybiskupa" - podkreślał.
"Z mitrą na głowie, z pastorałem w ręce i z pierścieniem na dłoni idź do świata pełen śmiałości i męstwa. Nie bój się. Niech przez całe twoje pasterskie posługiwanie towarzyszą ci słowa św. Pawła II Wielkiego z Placu św. Piotra: +Non abbiate paura!+ - +Nie lękajcie się!+" - zwracał się do bp. Mastalskiego w homilii abp Jędraszewski.
Życzył mu również, aby w chwilach, w których dziękować będzie Bogu "za wiele nadzwyczajnych znaków Jego błogosławionej obecności w świecie", miał w sobie "żarliwe przekonanie" o tym, że Duch Święty będzie mu "każdego dnia objawiał ogrom łask, jakimi dzięki Niemu żyje Kościół".
"Niech twej pasterskiej posłudze towarzyszą słowa, które przed wiekami Jezus wypowiedział najpierw do Natanaela: +Zobaczysz jeszcze więcej niż to+, a następnie do pozostałych Apostołów: +Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego+ - mówił metropolita. "Idź do świata, wzywając wszystkich, aby na oścież otwierali drzwi Chrystusowi. Idź zgodnie z twym biskupim zawołaniem: +Dominus spes mea+ - +Pan moją nadzieją+ - podkreślał.
Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, "doświadczenie (...) w pracy duszpasterskiej i naukowej, rozległa wiedza z zakresu nauk społecznych oraz renoma eksperta w dziedzinie pedagogiki i katechetyki, współpraca z Radą Naukową Komisji Episkopatu Polski (...), a także troska (...) o formację przyszłych kapłanów i duszpasterstwo rodzin", pomogły zyskać bp Mastalskiemu "szacunek i autorytet nie tylko wśród tych, do których został (...) posłany".
"To wielka radość, że do grona pasterzy Kościoła w Polsce dołącza duchowny o tak bogatym doświadczeniu, rozległej wiedzy i wybitnej osobowości" - napisał z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście, odczytanym przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika. "Jestem przekonany, że w osobie księdza biskupa duchowieństwo i wierni kościoła krakowskiego otrzymują oddanego pasterza, który spełni pokładane w nim nadzieje" - dodał.
Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kard. Stanisław Dziwisz.
Bp Janusz Mastalski ma 54 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1989 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Następnie przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Gdów, a później przez trzy lata w parafii św. Szczepana w Krakowie. Od 1995 r. związany jest z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie (obecnie UPJPII). Od 2014 do 2018 r. był prorektorem ds. studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej na Wydziale Nauk Społecznych tej uczelni.
Razem z bp Mastalskim nowym biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej mianowany został kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. W połowie grudnia ogłoszono jednak, że zdecydował się on nie przyjąć święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z urzędu. Papież dymisję przyjął. Powody tej rezygnacji nie są znane.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ mhr/