Ponad 3 mln euro będzie kosztowała modernizacja i rozbudowa, zwłaszcza udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, muzeów działających na pograniczu Polski i Słowacji.
Projekt „Muzea otwarte” obejmuje pięć muzeów małopolskich, dwa słowackie oraz w Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku. Do końca 2020 r. instytucje te przeprowadzą remonty konserwatorskie, zmodernizują swoje budynki, poprawią dostępność szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Placówki poszerzą swoją ofertę m.in. o parki edukacyjne i ogrody sensoryczne.
Realizacja projektu „Muzea otwarte” jest możliwa dzięki środkom z programu Interreg – 2,5 mln euro; pozostałe środki pochodząm.in. z budżetu województwa małopolskiego.
Muzea, które przystąpiły do projektu, to: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach; Okręgowe w Nowym Sączu; Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec; Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej; Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem; Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach (województwo śląskie). Ze Słowacji (Kraj żyliński): Muzeum orawskie Pavla Orszagha Hviezdoslava w Dolnom Kubine) (Oravske muzeum Pavla Orszagha Hviezdoslava v Dolnom Kubine) i Liptowskie muzeum w Rużomberku (Liptovske muzeum v Ruzomberku).
Liderem projektu jest Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. „To projekt transgraniczny. Nie chodzi tyle o remonty, co o to, aby otworzyć się na nową publiczność, na osoby niepełnosprawne, na Europę. Chodzi o to, aby każdy mógł skorzystać z oferty muzeów, znajdujących się na pograniczu polsko-słowackim” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek dyrektor Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl.
Zaplanowane w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach prace pozwolą zwiększyć dostępność obiektów Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Powstanie tu m.in. edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn z pogranicza polsko-słowackiego.
Na potrzebę współpracy instytucji kultury polskich i słowackich zwróciła uwagę dyrektor Muzeum orawskiego w Dolnym Kubine Maria Jagnesakova. „Pod względem liczby odwiedzających Polacy są drugim narodem (po Słowakach-PAP) w naszym muzeum” – powiedziała.
W Muzeum orawskim zaplanowało generalny remont renesansowego budynku w miejscowości oraz dobudowanie do niego pawilonu umożliwiającego prezentację zbiorów muzealnym osobom z niepełnosprawnościami.
„Małopolska to miejsce, które może się poszczycić niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Zachwycają się nim nie tylko turyści z Polski, ale również ci przyjeżdzający z najbardziej odległych zakątków Europy i świata. Naszym zadaniem jest o nie dbać, odnawiać obiekty i zabezpieczać przed nieuchronnym działaniem czasu oraz żywiołów, tak by mogły służyć kolejnym pokoleniom” - wskazała Anna Pieczarka, odpowiedzialna w zarządzie województwa małopolskiego m.in. za obszar kultury. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/