IPN ogłosił w piątek XVIII edycję nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, przyznawanej osobom fizycznym, instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989. Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 28 lutego.
Jak przypomniał Instytut Pamięci Narodowej w piątkowym komunikacie, nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" przyznawana jest osobom, instytucjom i organizacjom społecznym za "szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–1989", a także za "działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej".
Laureatów wyłoni kapituła nagrody z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem na czele. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Spośród nadesłanych propozycji wyłonionych zostanie pięciu laureatów. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w maju na Zamku Królewskim w Warszawie.
Kandydatów do nagrody można zgłaszać poprzez formularz online, dostępny na stronie www.ipn.gov.pl w zakładce "Konkursy i nagrody/Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej". Wnioski - zawierające dane kandydata oraz opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie nagrody - będą przyjmowane do 28 lutego. Razem z wnioskiem zgłaszający musi przesłać na adres kustosz@ipn.gov.pl podpisaną przez kandydata zgodę na przetwarzanie danych osobowych i klauzulę informacyjną. Dokumenty te można pobrać na stronie formularza zgłoszeniowego. By zgłosić własną kandydaturę, należy załączyć co najmniej jedną rekomendację pochodzącą od instytucji, organizacji społecznej lub innej osoby fizycznej.
Więcej informacji o nagrodzie oraz szczegółowy regulamin jej przyznawania jest dostępny na stronie internetowej IPN.
Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" została ustanowiona w lipcu 2002 r. przez ówczesnego prezesa IPN prof. Leona Kieresa. Dotychczas otrzymali ją m.in. prof. Władysław Bartoszewski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Kazimierz Piechowski, Lech Kaczyński, gen. Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf", Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Polaków na Białorusi, a także Stowarzyszenie "Memoriał". W poprzednich latach jej laureatami byli także m.in. Irena Sandecka, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Pokolenie, Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Zofia i Zbigniew Romaszewscy oraz Paweł Jasienica. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ itm/