Niepokazywany dotąd publicznie portret Heleny Geyer udostępni w sobotę szerokiej publiczności Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prezentacja obrazu z 1928 r. połączona będzie z przypomnieniem losów żony Gustawa Geyera ze słynnego rodu twórców przemysłowej Łodzi.
"Nie jest tajemnicą, że rodzina Geyerów jest wyjątkowo zasłużona dla historii naszego miasta. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą Łódź bez ich dorobku i ich dokonań. Naocznym dowodem jest właśnie Biała Fabryka, w której obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa (CMWŁ)" – podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Historię jednego z najstarszych w kraju zabytków przemysłowej architektury, łódzka placówka przypomni poprzez postać Heleny Geyer. Była ona synową Ludwika Geyera, pioniera rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi, właściciela pierwszej fabryki o napędzie parowym w Królestwie Polskim. W sobotę w muzeum po raz pierwszy będzie można oglądać portret Heleny, który do tej pory był w posiadaniu rodziny i nigdy nie był prezentowany publicznie.
Autorem obrazu jest Wacław Dobrowolski, ceniony rysownik i malarz, absolwent Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jak zaznaczył Dominik Antoszczyk z CMWŁ, tego typu portretów przedstawicieli łódzkiej burżuazji nie zachowało się wiele, w związku z czym pochodzący z 1928 r. dzieło można uznać za jeden z zabytków historii Łodzi.
"Lata 20. XX. wieku, w których powstał obraz był schyłkiem epoki porterów salonowych. Być może to jeden z ostatnich portretów łódzkiej burżuazji wykonany w technice malarskiej, ponieważ był to już okres królowania fotografii" – dodał.
Helenie Geyer i Wacławowi Dobrowolskiemu poświęcony będzie sobotni wieczór w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. O godz. 17 rozpocznie się spotkanie, podczas którego przybliżona zostanie postać żony Gustawa Geyera, współwłaściciela i prezesa fabryki, oraz jej wspomnienia, które przez blisko sto lat pozostawały w rękopisie, a w formie książki zostały wydane w 2002 roku.
"Opisuje ona swoje dzieciństwo, młodość, miłość do męża Gustawa oraz to, z jakimi problemami się borykali i jak zarządzała fabryką po śmierci małżonka" – tłumaczyła wicedyrektor CMWŁ Magdalena Komarzeniec. Dodała, że gościem specjalnym spotkania będzie prawnuczka Heleny Geyer, Agnieszka Szczęsna.
O samym portrecie i jego autorze opowiedzą natomiast historyk sztuki Monika Nowakowska i syn artysty Wacław Bogdan Dobrowolski.
Obraz został wypożyczony muzeum na okres dwóch miesięcy. Będzie można oglądać go od wtorku do końca marca. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mrr/