„Ziemia to nasz wspólny dom” – to hasło tegorocznego „Kalendarza trzech religii”, wydanego nakładem miasta Katowice. To owoc współpracy chrześcijan, żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych i kulturalnych.
Wydawnictwo zaprezentowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. "Katowice od dawien dawna stawiały na dialog, na nim wyrosły. Zawsze współdziałali tu ludzie różnych wyznań, religii, kultur i potrafili ze sobą żyć, tworzyć i budować to miasto. Naszym zdaniem konieczna do dalszego rozwoju jest kontynuacja tego dialogu i współpracy z braćmi w wyznaniach chrześcijańskich, braćmi w judaizmie i religii muzułmańskiej" – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
"Dzięki temu kalendarzowi poznajemy się i uczymy. Czasami okazuje się, że świętujemy to samo, chociaż inaczej to nazywamy i jest trochę inaczej położony akcent" – dodał stojący na czele diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Marian Niemiec.
Delegat metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca ds. dialogu z judaizmem i islamem ks. dr Tadeusz Czakański podkreślił, że dialog z wyznawcami innych religii ma długą tradycję.
"Wśród ludzi wiary był od początku. Dialog Pana Boga, Adama i Ewy był bardzo dobry. To szatan narozrabiał, pomieszał szyki, ale dialog musi być. Pan Bóg użył słowa, by przemówić do człowieka, ciągle czeka na odpowiedź, która mozolnie się pojawia. Dialog jest nieraz niszczony, ale wysiłki są podejmowane na nowo" – powiedział.
Podczas konferencji podkreślono, że wydawany od 2013 r. kalendarz cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale też za granicą. W porównaniu z pierwszym wydaniem podwojono jego nakład. Wydawnictwo opracowują wspólnie przedstawiciele Kościoła katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
Kalendarz został wydrukowany w nakładzie 6 tys. egzemplarzy, a część jego nakładu jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 1 w Katowicach. Otrzymał go m.in. prezydent RP Andrzej Duda, proszą o niego ambasadorowie, ludzie Kościoła i dyrektorzy szkół.
"Dialog międzyreligijny to nie są wyłącznie dyplomatyczne spotkania, ale też codzienny kontakt ludzi różnych wyznań. Bardzo pozytywnie na ten dialog wpływa kalendarz. Gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłoby w Katowicach Dni Judaizmu czy Chrześcijaństwa w Islamie. Prace nad tym kalendarzem pozwalają nam się lepiej poznać, spotkać się nie tylko na stopie zawodowej, ale też prywatnej. Kalendarz jest wynikiem pracy i atmosfery, która jest między nami. Na pewno jej nie powoduje, ale zdecydowanie przyczynia się do jej polepszenia" – powiedział przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Włodzimierz Kac.
"Lubię ten kalendarz i jego pozytywny wydźwięk. Wysyłamy go do różnych ambasad, w tym do tych w Kuwejcie czy Katarze. W czasie konferencji klimatycznej COP24 wręczaliśmy go przedstawicielom różnych krajów. Wszyscy byli zachwyceni. Sam kalendarz promuje nie tylko dialog międzyreligijny, ale też Katowice" – powiedział dyrektor Centrum Kultury i Dialogu DOHA w Katowicach oraz pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w RP Abdul Jabbar Koubaisy. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ joz/