Sejmik województwa pomorskiego ustanowił 2019 Rokiem Wolności i Solidarności. Uchwała w tej sprawie została przyjęta na sesji w poniedziałek. W grudniu ub.r. podobną uchwałę przyjęła Rada Miasta Gdańska.
Za przyjęciem uchwały ustanawiającej Rok Wolności i Solidarności zagłosowali wszyscy obecni na poniedziałkowej sesji radni - w sumie 27 osób reprezentujących ugrupowania, których przedstawiciele znaleźli się w pomorskim sejmiku: Koalicję Obywatelską, PiS i PSL.
"Ogłaszając Rok Wolności i Solidarności, chcemy nawiązać do najważniejszych wartości pielęgnowanych w naszym regionie: przywiązanie do wolności, przywiązanie do Polski, działanie w oparciu o zasady solidarności i demokracji. Inicjatywa obchodów takiego roku przyczyni się do wzmocnienia identyfikacji mieszkańców województwa pomorskiego z regionem, poznania i utożsamiania się z jego osiągnięciami" - napisano w uzasadnieniu załączonym do uchwały.
Jak zaznaczono, inicjatywa ta ma na celu "utrwalenie pamięci o wydarzeniach mających miejsce w roku 1919, a także w 1989 i 2004, które zmieniły obraz Pomorza oraz wpłynęły zasadniczo na uzyskanie wolności, rozwój demokracji oraz poziomu życia mieszkańców".
Przypomniano, że 28 czerwca 1919 roku Niemcy i państwa sprzymierzone i stowarzyszone podpisały Traktat Wersalski, który "ostatecznie określał granicę zachodnią Polski, w tym przyznawał jej znaczną część Pomorza Wschodniego z dostępem do morza". "Było to wynikiem zwieńczenia wielkich wysiłków polskiego społeczeństwa Pomorza o włączenie do Macierzy. Należy przypomnieć bohaterów tamtych wydarzeń" - napisano w uzasadnieniu.
Przypomniano w nim także, że "bezpośrednie przygotowania do przejęcia Pomorza rozpoczęły się w październiku 1919 r., a kluczowa była polsko-niemiecka umowa podpisana 25 listopada 1919 r." "Określała ona zasady wycofywania się wojsk niemieckich i wkraczania polskich, a także procedurę przejmowania władzy cywilnej przez administrację polską. W II RP w województwie pomorskim i poznańskim funkcjonował samorząd regionalny" - wskazano.
W uzasadnieniu przypomniano też, że w tym roku przypada 30. rocznica wyborów do sejmu kontraktowego z 4 czerwca 1989 roku i utworzenia pierwszego w Polsce po II wojnie światowej niekomunistycznego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego. "Do tych przemian doszło w wyniku porozumień Okrągłego Stołu, zawartych między obozem solidarnościowym a władzami komunistycznymi PRL, pod auspicjami Kościoła Katolickiego. Przyspieszyło to dalsze zmiany ustrojowe i gospodarcze w Polsce, która stała się w ich rezultacie w pełni suwerennym krajem demokratycznym" - napisano.
Podkreślono, że w 2019 r. będzie także obchodzona 15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. "Akt ten przyczynił się do przyspieszenia modernizacji państwa i jego otwarcia na współpracę międzynarodową" - dodano.
Jak poinformowali na sesji przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, po przyjęciu dokumentu zostanie opracowany program inicjatyw mających upamiętniać wskazane w uchwale rocznice.
W grudniu ub.r. podobną uchwałę ustanawiającą 2019 Rokiem Wolności i Solidarności przyjęło także miasto Gdańsk. Dotyczyła ona 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz 15-lecia wstąpienia Polski do UE.(PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ wus/