Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zakończył we wtorek wizytę na Słowacji, podczas której m.in. zapowiedziano podpisanie w ciągu kilku tygodni deklaracji o ścisłej współpracy parlamentów obu państw. Karczewski spotkał się także z przedstawicielami Polonii.
"Z przewodniczącym słowackiego parlamentu Andrejem Danko przeprowadziliśmy wiele rozmów oficjalnych i nieoficjalnych podczas wspólnej jazdy na nartach. Wjeżdżając na górę mogliśmy poruszyć wszystkie problemy” – mówił PAP marszałek. Podkreślił, że możliwa była rozmowa o – jak to nazwał- „kuchni politycznej”, o pomysłach, które Słowacy chcą wprowadzić w życie. „Mówiliśmy o swoich obawach i troskach” – stwierdził Karczewski i podkreślił, że uważa wizytę za bardzo udaną. „Umówiliśmy się z panem przewodniczącym na podpisanie, w niedługim czasie, deklaracji o ścisłej współpracy między naszymi parlamentami”.
Do podpisania umowy może dojść w lutym lub na początku marca w Zakopanem – poinformowało biuro przewodniczącego słowackiego parlamentu. „Już teraz stosunki Słowacji i Polski są najlepsze w historii, a dzięki deklaracji będą jeszcze lepsze” – stwierdził Danko i podkreślił, że współpraca rozwijana jest na bardzo wielu płaszczyznach.
„Podczas naszej wspólnej jazdy na nartach w Tatrach bardzo często słyszałem język polski i odwrotnie, w Polsce coraz częściej można usłyszeć słowacki” – zauważył marszałek Senatu.
Karczewski spotkał się w ambasadzie RP w Bratysławie z przedstawicielami liczącej około 5 tysięcy osób słowackiej Polonii. „To Polacy, którzy przyjechali tutaj z różnych powodów i w różnych okresach naszej historii” – mówił PAP marszałek. Dodał, że, chociaż polska społeczność jest na Słowacji rozproszona i nie mieszka w dużych skupiskach, to działa bardzo dobrze i korzysta ze wsparcia rządu słowackiego. „Szczególnie nastawiona jest na pracę na rzecz dzieci i młodzieży. Na naukę, oświatę, wyjazdy do Polski, naukę języka polskiego, historii i na poznawanie literatury” – sumował polonijną aktywność Karczewski, podkreślając, że Polska stara się ją wspierać. „To jest praca na rzecz budowania wspólnoty Polaków mieszkających w Polsce i za granicą” - powiedział.
Z Bratysławy Piotr Górecki (PAP)
ptg/ dmi/ mc/