Stu kapelanów wojskowych z kilkudziesięciu krajów przyjechało do Krakowa na Międzynarodową Konferencję Szefów Duszpasterstw Wojskowych. W czwartek uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym, odprawionym w języku angielskim w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki.
Nabożeństwu przewodniczyli: biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz wojskowy abp Jerzy Pańkowski i ewangelicki biskup wojskowy bp płk Mirosław Wola.
"Zmieniają się czasy, okoliczności, ale wymagania moralne wobec żołnierzy są wciąż takie same. Zadaniem kapelanów we współczesnej armii jest takie kształtowanie sumień żołnierzy, aby odważnie stawali oni po stronie dobra, aby byli zdolni poświęcić swoje zdrowie, a nawet życie na ołtarzu wolności oraz stając w obronie podstawowych praw człowieka" - mówił w homilii bp Józef Guzdek.
Podkreślił, że na tym rola kapelanów się nie kończy. "Jesteśmy zobowiązani tak kształtować sumienia żołnierzy, aby obce im były: przemoc, chęć odwetu, zemsty i poniżenia godności drugiego człowieka. W czasie konfliktów zbrojnych żołnierzy obowiązuje kodeks zachowań moralnych i międzynarodowe prawo. To my jesteśmy zobowiązani przestrzegać żołnierzy przed ich lekceważeniem, by nie dopuścić nigdy do przypadków bestialstwa lub ludobójstwa" – dodał bp Guzdek.
Polska została wybrana na gospodarza odbywających się co roku obrad Szefów Duszpasterstw Wojskowych ze względu na setną rocznicę ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce i rozpoczęcie posługi przez bp. Stanisława Galla oraz powołanie niekatolickich duszpasterstw wojskowych.
W rozmowie z dziennikarzami bp Guzdek podkreślił, że coroczne spotkania duchownych, którzy zajmują się posługą w wojsku, mają na celu bliższe poznanie się, bo wszyscy "służą tej samej sprawie – sprawie pokoju". "Kształtujemy tak umysły, charaktery i sumienia żołnierzy, żeby oni zdali egzamin z człowieczeństwa. Żeby nawet jeśli dochodzi do konfliktu pamiętali, że po jego zakończeniu, po zakończeniu bitwy ten drugi to jest człowiek, którego należy uszanować" – mówił bp Guzdek.
"Jesteśmy tu, by budować partnerstwo i relacje między kapelanami różnych wyznań. Możemy wspierać wolność religijną i troszczyć się o żołnierzy. Dla żołnierzy ważne jest to, żeby wiedzieli, że Bóg opiekuje się nimi i towarzyszy im we wszelkie trudnych sytuacjach" – mówił dziennikarzom płk David Carr, kapelan Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Europie.
Konferencja w Krakowie, która zakończy się w piątek, odbywa się pod hasłem "Duszpasterstwo wojskowe: między chwałą przeszłości i wyzwaniami przyszłości". Jej uczestnikami są kapelani kościołów chrześcijańskich, muzułmanie i Żydzi z Europy, Ameryki, Afryki i Azji. Prelegentami byli m.in: wykładowca uczelni amerykańskich generał brygady w stanie spoczynku Loren Reno, który mówił o życiu religijnym żołnierzy i pytaniach egzystencjalnych, na które przychodzi często odpowiadać duchownym oraz były dowódca Wojsk Specjalnych. gen. dyw. Piotr Patalong, który wskazywał na istotę pracy kapelanów w siłach specjalnych.
Uczestnicy konferencji odwiedzili Trasę Turystyczną w Kopalni Soli w Wieliczce, Wawel, gdzie w katedrze odprawiona została msza św. w krypcie św. Leonarda, krakowski Rynek Główny, a część z nich była także w sanktuariach Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.
Organizatorem konferencji jest Ordynariat Polowy przy współpracy z Prawosławnym Ordynariatem Polowym oraz Ewangelickim Duszpasterstwem Wojskowym.
Rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego ks. prałat płk. Zbigniew Kępa przypomniał, że Polska po raz drugi jest gospodarzem spotkania szefów duszpasterstw wojskowych. Pierwsze odbyło się w 1995 r. w Warszawie.
W naszym kraju jest obecnie 110 kapelanów.
5 lutego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta msza św. w setną rocznicę powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ mhr/