100. rocznica Uniwersytetu Poznańskiego oraz 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy zostaną upamiętnione na Poznańskiej Elektronicznej Karcie Aglomeracyjnej (PEKA). Karty z limitowanej serii dostępne będą wiosną.
Poznański magistrat poinformował o rozstrzygnięciu konkursu na projekt graficzny okolicznościowych kart PEKA, upamiętniających trzy jubileusze: rocznice związane z poznańską uczelnią, z urodzonym w Poznaniu w 1931 roku kompozytorem i pianistą oraz z 40. rocznicą umowy o partnerstwie Poznań-Hanower.
Karty z limitowanej kolekcji zostaną wyprodukowane w nakładzie 15 tys. – po 5 tys. kart każdego wzoru. W sprzedaży będą dostępne w drugim kwartale tego roku.
"Jestem przekonany, że nie tylko poznaniacy, ale i turyści odwiedzający Poznań, z przyjemnością będą korzystać z nowych kart PEKA na okaziciela. To nie tylko atrakcyjna wizualnie pamiątka, ale i rzecz praktyczna, bo przecież karty stanowić będą nośnik biletów przystankowych" – powiedział zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Daniel Wawrzyniak.
Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Tadeusz Wallas podkreślił, że karta PEKA upamiętniająca jubileusz uczelni to jeszcze jedno zaproszenie kierowane do poznaniaków i turystów na rocznicowe obchody. "Cieszy fakt, że podróżując po Poznaniu, będzie można nie tylko mijać budynki uczelni wywodzących swoją historię z Uniwersytetu Poznańskiego, ale też przypomnieć sobie o tej historii spoglądając na jubileuszową kartę PEKA” – powiedział.
Autorami projektów są Dorota Zastróżna i Radosław Kwieciński oraz Jacek Kaliński.
Krzysztof Komeda zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie. Kulminację obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zaplanowano na 7 maja 2019 roku, w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej - późniejszym Uniwersytecie Poznańskim. Umowa o partnerstwie między Hanowerem a Poznaniem została podpisana 29 października 1979 r.
Mieszkańcy Poznania już po raz kolejny zaprojektowali karty PEKA na okaziciela. Uczestnicy wcześniejszego konkursu stworzyli karty upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/