Biskup Piotr Libera zwrócił się z apelem do wiernych o wsparcie rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (Mazowieckie), gdzie w 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego i otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”.
Apel bp Libery zostanie odczytany w niedzielę, 17 lutego, podczas wszystkich mszy świętych na terenie diecezji płockiej, a tydzień później, 24 lutego, w tamtejszych kościołach odbędzie się zbiórka na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
„Minęło już 90 lat od śmierci - 5 października 1938 r. - niezwykłej mistyczki, Apostołki Bożego Miłosierdzia, świętej siostry Faustyny Kowalskiej, która w Płocku, 22 lutego 1931 r., miała wizję Jezusa Miłosiernego oraz otrzymała polecenie namalowania obrazu, a następnie polecenie ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy” – przypomniał bp Libera w apelu opublikowanym w środę w okólniku diecezji płockiej.
Jak podkreślił, „orędzie o Bożym Miłosierdziu, jako największym przymiocie Boga, jak objawił Jezus siostrze Faustynie, zdobyło serca wiernych na całym świecie”. „Dziś miejsca kultu związane z orędziem Jezusa Miłosiernego i z siostrą Faustyną cieszą się zainteresowaniem wielu pielgrzymów nie tylko z Polski, ale całego świata” – zwrócił uwagę biskup płocki.
Zaznaczył, iż mając na uwadze troskę, aby „płockie Betlejem Miłosierdzia” było miejscem, gdzie wierni będą mogli w godnych warunkach modlić się o Boże Miłosierdzie i go doświadczać, gorąco popiera prowadzone od kilku lat przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia dzieło rozbudowy diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.
Bp Libera przypomniał jednocześnie, iż 19 kwietnia 2009 r., w święto Miłosierdzia Bożego, poświęcił kamień węgielny z Golgoty i plac pod rozbudowę płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „Dziś cieszę się widząc mury i wznoszącą się ku niebu wieżę Sanktuarium, zwaną wieżą Miłosierdzia, dokładnie w miejscu objawień Jezusa. Potrzeby są jeszcze ogromne” – dodał. Wyjaśnił przy tym, iż „obecnie trwają wysiłki, aby wykonać dach na świątyni”.
„Zwracam się zatem z gorącą prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów i wiernych świeckich, o wielkoduszne wsparcie dzieła rozbudowy Sanktuarium” – zaapelował biskup płocki, wymieniając jako datę zbiórki, niedzielę, 24 lutego.
„Niech pomoc Siostrom w tym dziele będzie znakiem naszej wielkoduszności. Obyśmy jak najszybciej, z Bożą pomocą, mogli uczestniczyć w poświęceniu nowej świątyni i posłużyć się słowami z wizji Faustyny: +Dziś widziałam (...) wielkie mnóstwo ludzi było na zewnątrz i w świątyni, a strumienie wychodzące z najlitościwszego Serca Jezusa spływały na wszystkich+” – podkreślił w apelu bp Libera, dziękując zarazem za wsparcie inicjatywy.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.
To właśnie w Płocku, w swej klasztornej celi, 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-38: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz „Jezusa Miłosiernego” namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939). Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r., w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, iż każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
W ramach rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, w sąsiedztwie tamtejszego klasztoru i kaplicy, powstaje kościół oraz dom pielgrzyma. Miejsce płockich objawień św. Faustyny odwiedzają liczne pielgrzymki z całego świata.
Każdego roku, 22 lutego, w Płocku odbywają się uroczystości liturgiczne objawień św. Faustyny – w tym roku przypada ich 88. rocznica. W 2011 r., w 80. rocznicę objawień, bp Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”. (PAP)
mb/ mhr/