Swoje święto obchodziła we wtorek Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, działająca od blisko 20 lat, jedyna w kraju taka placówka akademicka. Zajmuje się międzywydziałową działalnością dydaktyczną, pracą naukową i wydawniczą.
Święto katedry przypada rokrocznie 12 lutego, w dzień poświęcony w Cerkwi trzem wielkim hierarchom: Bazylemu Wielkiemu, Janowi Złotoustemu, zwanemu też Chryzostomem, i Grzegorzowi Teologowi. Są oni patronami katedry. Okolicznościowa liturgia została odprawiona rano w białostockiej katedrze św. Mikołaja.
Międzywydziałowa Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie rozpoczęła działalność w marcu 1999 roku. Pierwszym jej kierownikiem był zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa. Obecnie p.o. kierownika jest ks. dr hab. Marek Ławreszuk.
Placówka, która ma teraz dwóch pracowników naukowo-dydaktycznych, uważana jest za kontynuatorkę naukowych badań teologicznych prowadzonych w okresie międzywojennym przez Studium Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Warszawskim, współpracuje z placówkami naukowymi za granicą, m.in. w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych.
Białostocka katedra uniwersytecka prowadzi dydaktyczną działalność na kilku wydziałach uczelni. W ramach studiów podyplomowych przygotowywała prawosławnych duchownych do zarządzania parafiami i instytucjami kościelnymi. Kolejnym podyplomowym kierunkiem jest teologia prawosławna i ikonografia. Katedra współorganizuje też otwarte wykłady w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej i Olimpiadę Prawosławnej Wiedzy Religijnej.
"Cieszę się, że mamy w swojej strukturze taką jednostkę. Jej działalność znakomicie wpisuje się nie tylko w specyfikę naszego regionu, ale też w misję Uniwersytetu w Białymstoku, który stawia sobie za cel m.in. poznawanie i wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Podlasia. Katedra - choć jest jednostką niewielką - działa aktywnie zarówno na polu nauki, jak i dydaktyki" - powiedział PAP rektor UwB prof. Robert Ciborowski.
Zwrócił uwagę, że jej pracownicy wydają publikacje i realizują granty.
Oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych, Katedra wydaje też własne czasopismo naukowe - "Elpis" (z greckiego - nadzieja), które jest kontynuacją czasopisma Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego, wydawanego przed wojną. Takie studium istniało przez 14 lat, do wybuchu II wojny światowej. Prowadzi też wykłady otwarte, w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej.
Po II wojnie światowej, teologia prawosławna od 1957 roku wykładana jest w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W Warszawie istnieje także Prawosławne Wyższe Seminarium Duchowne.
Na Uniwersytecie w Białymstoku działa również Katedra Teologii Katolickiej. Kiedy powstawały obie katedry, mówiono o pomyśle utworzenia w przyszłości wydziału teologicznego. (PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ krap/