Piotr Milwiw-Baron, polski saksofonista jazzowy, kompozytor i pedagog, dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, odebrał we wtorek w Warszawie Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
Odznaczenie wręczyła muzykowi podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka. Witold Wnuk, prezes Fundacji Artystycznej "My Polish Heart", który był wnioskodawcą odznaczenia, przypomniał sylwetkę odznaczonego, którego przestawił jako "jednego z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, a zarazem zasłużonego pedagoga i wspaniałego kompozytora". Podkreślił też, że Milwiw-Baron od lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie "Jazz Top" pisma Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego.
Piotr Milwiw-Baron - ur. 5 stycznia 1961 r. we Wrocławiu - jeszcze jako nastolatek zadebiutował na jazzowej scenie w roku 1977 roku. Rok później zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz Nad Odrą. Sześć lat później tryumfował w konkursie podczas hiszpańskiego San Sebastian Jazz Festival "Jazz Aldia". Pierwszym ważnym zespołem na jego artystycznej drodze była formacja Travelling Birds, w skład której weszli tak znani dziś muzycy jak perkusista Cezary Konrad, trębacz Piotr Wojtasik, pianista Kuba Stankiewicz oraz mieszkający na stałe w Los Angeles kontrabasista Darek Oleszkiewicz. Razem z Travelling Birds nagrał dwa albumy. Pierwszy w 1994 roku, drugi trzy lata później. W 1998 roku został koncertmistrzem międzynarodowego bigbandu European Broadcasting Union w Sztokholmie.
W swojej ponad czterdziestoletniej karierze Piotr Milwiw-Baron współpracował na scenie i podczas nagrań studyjnych z takimi muzykami jak m.in. z Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Eddie Henderson, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski i Jan Ptaszyn Wróblewski.
Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sesyjny, a także osiem albumów pod własnym nazwiskiem. Był także twórcą autorskich przedsięwzięć takich jak "Bogurodzica" (2000), "Reference" (2004) – album nagrany w Nowym Jorku, "Salve Regina" (2007) - płyta nagrana w Pasadenie, na której obok niego grają amerykańscy jazzmani. Inne jego albumy to m.in. "Sanctus, Sanctus, Sanctus" (2008), "Kaddish" (2011). Wydana w 2012 roku płyta pt. "Jazz na Hrade" to zapis koncertu, który zespół saksofonisty zagrał na osobistą prośbę prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Klausa.
Piotr Baron jest taż pedagogiem - nauczycielem zarówno gry na saksofonach, jak i harmonii jazzowej i improwizacji m.in. we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także w instytucie muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Od dwudziestu lat Piotr Milwiw-Baron jest stale wysoko notowany w corocznych ankietach "Jazz Top" magazynu Jazz Forum,jako jeden z czołowych tenorzystów i sopranistów, oraz w kategoriach saksofonu altowego i barytonowego. Był nominowany do Fryderyków w 2000 i 2004 roku w kategorii Muzyk Roku, zaś jego autorskie albumy "Bogurodzica" i "Sanctus, Sanctus, Sanctus" w kategorii Najlepsza Płyta Roku - odpowiednio w 2000 i 2008 roku.
Od lutego 2016 r. Piotr Milwiw-Baron jest zastępcą dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w MKiDN. Od września 2018 r. jest dyrektorem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, w której skład wchodzą wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Ta właśnie orkiestra zagrała we wtorek na koncercie w Filharmonii Narodowej, który poprzedził wręczenie Srebrnej Glorii Artis Piotrowi Milwiw-Baronowi. (PAP)
aszw/ pat/