Na początku Wielkiego Postu przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostanie otwarta wyjątkowa multimedialna wystawa „Śladami Jezusa” - poinformował w wydanym komunikacie Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Warszawskiej.
Zabierze ona zwiedzających w interaktywną podróż do czasów, w których żył Jezus z Nazaretu. "To multimedialna pielgrzymka do Jerozolimy, pozwalająca poznać historie ludzi i miejsc, a przede wszystkim ślady życia Jezusa" - podkreślają autorzy komunikatu.
Dodają jednocześnie, że to jedna z najważniejszych historii naszej cywilizacji, która zostanie opowiedziana tak, jak jeszcze nigdy dotąd w Polsce. "Śladami Jezusa" to multimedialna podróż do Jerozolimy roku 33, pozwalającą zwiedzającym poznać historię i klimat tamtej epoki.
"Wystawa została zaprojektowana tak, by przemawiać zarówno do umysłu jak i serca. Dostarcza wiedzę i oferuje duchowe przeżycie. Zwiedzający będą mogli między innymi stanąć u stóp Golgoty, poznać historię Bożego Grobu, obejrzeć wyjątkowe obiekty związane z życiem Jezusa i pomyśleć o swojej roli w tej opowieści. Ta wystawa to dobre uzupełnienie wielkopostnych rekolekcji" – mówi Krzysztof Noworyta ze studia kreatywnego Tengent, które jest producentem i pomysłodawcą wystawy.
Dodaje, że przez całą wystawę zwiedzających będzie prowadzić głos wszystkim dobrze znanego, znakomitego aktora Piotra Fronczewskiego. Wystawa ma charakter edukacyjno-kulturalny i jest skierowana do szerokiego grona odbiorców wierzących i niewierzących.
"Historia życia Jezusa jest wpisana w naszą kulturę tak mocno, że nie sposób jej nie znać, bez względu na przekonania. Jest uniwersalna. Do Ziemi Świętej przyjeżdżają ludzie z całego świata, niezależnie od wyznania. Szukają tam odpowiedzi na fundamentalne pytania. Cieszę się, że udało nam się dopracować wystawę tak, by mogła przenieść zwiedzających do tego wspaniałego miejsca. Zobaczą, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat. Ta multimedialna wystawa może być dla nich także wyjątkowym przeżyciem duchowym" – podkreśla Marcin Kobylecki z Tengent.
Wystawa kierowana jest do szerokiej grupy odbiorców – od młodzieży wczesnoszkolnej do seniorów. Każdy może przeżyć ją w inny sposób, wziąć z niej coś dla siebie. Jest projektem misyjnym tak bardzo potrzebnym w dzisiejszych czasach.
Organizatorzy wystawy podkreślają też, że ona jest ciekawą propozycją w związku z wielkopostnymi rekolekcjami szkolnymi czy parafialnymi. Z racji tego szczególnego czasu, na potrzeby katechetów został stworzony scenariusz lekcji religii do realizacji podczas zwiedzania, jak i kontynuacji tematu po powrocie do szkoły.
Realizatorem wystawy jest studio kreatywne Tengent – zespół doświadczonych twórców (realizacja m.in. wystawy Muzeum Historii Polski czy filmu "Miasto ruin"). Nad warstwą merytoryczną trzyma pieczę polski franciszkanin, historyk Kościoła służący od 20 lat w Jerozolimie – o. Narcyz Klimas - wybitny autorytet w tematyce historii grobu Pańskiego.
Wystawa została objęta honorowym patronatem przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, biskupa diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego, Kustodię Ziemi Świętej oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Godziny otwarcia wystawy: od poniedziałku do piątku w godz. 9-20, sobota-niedziela w godz. 9-21. W weekendy zapewniamy bezpłatną opiekę na czas zwiedzania wystawy dla dzieci poniżej 9. roku życia. Czas przejścia wystawy to około 45 min.
Bilety (na konkretną godzinę) będą do kupienia na stronie: www.sladamijezusa.pl oraz u partnerów eventim i ebilet. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/