Wystawa zdjęć „Teatr Kazimierza Dejmka w obiektywie Jerzego Neugebauera” zainauguruje we wtorek obchody 70-lecia istnienia Teatru Nowego w Łodzi. W ramach jubileuszu zaplanowano również m.in. dwie premiery, konferencje naukowe oraz film poświęcony Kazimierzowi Dejmkowi.
"Każdemu 70-latkowi życzyłbym tylu świetnych pomysłów. Ten znakomity jubileusz teatr będzie bowiem świętował w różny sposób. Teatr Nowy od początku był nowoczesnym teatrem i mam nadzieję, że takim pozostał i w przyszłości też będzie teatrem poszukującym i eksperymentującym. To wyróżnia go wyraźnie od innych scen w Łodzi i w całym kraju" – powiedział we wtorek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji inaugurującej cykl obchodów.
W ramach przygotowano kilka wydarzeń artystycznych, które przypomną ważne wydarzenia w dziejach teatru, a także największego twórcę tej sceny Kazimierza Dejmka, który w sumie przez ponad 15 lat kierował instytucją (w latach 1949-1961, 1975-1979 oraz przez kilka miesięcy roku 2002).
Cykl jubileuszowych przedsięwzięć zapoczątkuje we wtorek wieczorem wernisaż wystawy zdjęć we foyer. Będzie można oglądać na niej portrety aktorów i aktorek, zdjęcia ze spektakli oraz foto-relację z pierwszej zagranicznej wyprawy zespołu Teatru Nowego do Jugosławii w 1958 r. Autorem fotografii jest Jerzy Neugebauer, który dokumentował ważne wydarzenia w teatrze od lat 50.
Jak poinformował dyrektor artystyczny teatru Maciej Wojtyszko, z okazji 70. urodzin zaplanowano dwie premiery. Pierwszą z nich będzie "Utracona część Barbary Radziwiłłówny" na podstawie sztuki Alojzego Felińskiego w reż. Agaty Puszcz. "To będzie jakaś forma dialogu z tym, co przed laty zrobił Kazimierz Dejmek, wystawiając tu +Barbarę Radziwiłłównę+” – wyjaśnił Wojtyszko. Nową adaptację przedstawienia będzie można oglądać od 27 marca.
Z kolei w listopadzie wystawione zostaną "Uciechy Staropolskie" w reż. Darii Kopiec. Widowisko złożone ze staropolskich dialogów, krotochwil, dopełnione tańcami z epoki przed laty na deskach Nowego wyreżyserował i opracował Dejmek.
Współtwórcy, dyrektorowi, a obecnie patronowi teatru poświęcony będzie film, który ma przygotować łódzki oddział TVP. "Nie chciałbym, żeby to był grzeczny film, bo zmierzam przekazać w nim energię Dejmka, którą w tym teatrze wciąż się wyczuwa. Chciałabym skonfrontować jego dorobek, osobowość i oczekiwania wobec teatru polskiego, z tym co, jest dziś. Żeby zobaczył, ile zostało z tego, co udało mu się stworzyć" - mówiła autorka obrazu Krystyna Piaseczna.
Dopełnieniem jubileuszowych obchodów będą dwie konferencje naukowe – "Dyrektor przychodzi, Dyrektor odchodzi" (25-26 października) dotycząca zmian na stanowiskach dyrektorskich w instytucjach kultury oraz "Teatr Kazimierza Dejmka" (15 listopada) w całości poświęcona artyście związanemu z Teatrem Nowym.
W świętowanie okrągłej rocznicy łódzkiej sceny mogą włączyć się także widzowie. W ramach projektu "Historie prywatne" można podzielić się opowieściami dotyczącymi historii Teatru Nowego. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane na łamach "Dziennika Łódzkiego" oraz czytane przez aktorów w filmach umieszczonych na stronie internetowej przygotowanej z okazji urodzin.
Teatr Nowy w Łodzi założyła w 1949 r. grupa młodych absolwentów łódzkiej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej, wychowanków Leona Schillera. Jak podaje strona internetowa, teatr miał być "politycznie zaangażowany i programowo współczesny, który za cel stawiał sobie wychowanie socjalistycznego człowieka". Swoją działalność zainaugurował premierą sztuki Vaska Kani – "Brygada szlifierza Karhana". Wystąpił w niej m.in. Kazimierz Dejmek, późniejszy wieloletni dyrektor sceny, a od 2008 r. jej patron. Początkowo teatr działał w gmachu "Domu Żołnierza" przy ul. Daszyńskiego 34 (dziś ul. Tuwima), a od 1951 r. jego siedziba mieści się przy ul. Więckowskiego 15. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ agz/