10. edycja interdyscyplinarnego festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie rusza od 6 marca i potrwa do 14 kwietnia. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II - instytucja kultury m.st. Warszawy.
Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska, przygotowane w tym roku wydarzenia artystyczne obracać się będą wokół postaci Judasza oraz hasła "Lepiej, gdyby się nie narodził”. Program Nowych Epifanii tworzy ponad 30 wydarzeń: spektakli, koncertów, pokazów filmowych, spotkań oraz wydarzeń kulinarnych.
Nawiązując do hasła festiwalu, Korzeniewska podkreśliła, że "Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady, ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie". Jej zdaniem należy postawić sobie pytania: dlaczego sprzeniewierzył się temu, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą "Co chcesz czynić, czyń prędzej”. Czy słowa: "Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” można rozumieć jako próbę ocalenia Jezusa?
W ocenie Korzeniewskiej, w polskim dramacie najciekawszymi próbami odpowiedzi na te pytania są sztuki Karola Huberta Rostworowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Ireneusza Iredyńskiego. Jednak każdy z tych tekstów – wystawiany przez największych polskiego teatru, jak Juliusz Osterwa i Konrad Swinarski – przynosił tylko kolejne nurtujące nas pytania. Dlatego z tymi pytaniami zwróciliśmy się do twórców współczesnych.
Jak poinformowała Korzeniewska, podczas festiwalu odbędzie się sześć premier teatralnych, spektakle, gościnne koncerty muzyki dawnej, film i kulinaria, a wszystko w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową.
"Czy podczas Wielkiego Postu Judasz może stać się dla nas kimś bliskim, czy możemy się w nim rozpoznać? Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy oraz wysiłki artystów, których zaprosiliśmy do współpracy, pozwolą spojrzeć na niektóre kwestie inaczej oraz uważnie przyjrzeć się apostołowi, który w biblijnych wykazach wymieniany jest na końcu. Często z dopiskiem: +Ten, który Go zdradził+” - zaznaczyła Korzeniewska.
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk podkreślił, że od dziesięciu edycji odkrywamy nowe epifanie piękna i na nowo odczytujemy przesłanie, jakie pozostawił papież Jan Paweł II w "Liście do artystów”. "Inicjujemy twórczy, czasem ryzykowny dialog współczesnej sztuki z tradycją. Częścią tego dialogu staje się nasza widownia. Jak co roku zapraszamy do czterdziestodniowej podróży przez przestrzenie teatralne, filmowe, sakralne, a nawet kulinarne. Wydarzeń jest kilkadziesiąt, ale dla nas najważniejsze jest to, żebyśmy w każdym z nich otworzyli się na ciszę. Ciszę piękna. Ciszę refleksji. Ciszę oczekiwania" - powiedział Senk.
Dyrektor festiwalu Nowe Epifanie Paweł Dobrowolski poinformował, że na program teatralny Nowych Epifanii składa się dziewięć przedstawień, z czego sześć to premiery, a trzy to debiuty. "Zdecydowana większość z nich bezpośrednio podejmuje temat zdrady Judasza przekładając go na język współczesnego teatru. Po raz pierwszy udało nam się w tak konsekwentny sposób zbudować program teatralny. We współpracy z Akademią Teatralną zainicjowaliśmy seminarium reżyserskie. Jego owocem są debiuty Katarzyny Minkowskiej w TR Warszawa i Sławomira Narlocha w Teatrze Collegium Nobilium. Do współpracy zaprosiliśmy w tym roku również Bartosza Żurowskiego oraz Dawida Zalesky’ego, którzy zaprezentują współczesne rewizje historii Judasza. Na Epifaniach pojawią się też artyści, którzy podczas poprzednich edycji dali się poznać z najlepszej strony: Paweł Passini i Artur Pałyga. Spektakl #chybanieja zrealizowany przez ten duet otworzy nasze festiwalowe rozważania teatralne" - podkreślił Dobrowolski.
Jak poinformowali organizatorzy festiwalu, bilety w cenie od 35 do 60 zł do nabycia poprzez system e-wejściówki oraz w miejscach festiwalowych i na www.noweepifanie.pl
Festiwal Nowe Epifanie organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/