3 marca w 365 miastach w Polsce i zagranicą odbędzie się siódmy bieg „Tropem Wilczym”, aby upamiętnić historie Żołnierzy Wyklętych. W tym roku patronami biegu będą m.in. Jerzy Stawski, Barbara Otwinowska i Antoni Heda.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza bieg miał charakter surwiwalowy, wzięło w nim udział 50 uczestników. W 2018 r. w imprezie uczestniczyło 70 tys. biegaczy z całej Polski.
W tym roku bieg "Tropem Wilczym" odbędzie się 3 marca w 365 miastach w Polsce i zagranicą. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się tradycyjny bieg na dystansie 1963 metrów (liczba stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, ponadto każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje. Bieg organizowany jest także za granicą, m.in. w Wilnie, Londynie, Nowym Jorku, Chicago, Herdorf-Dermbach, a także w polskich misjach wojskowych za granicą.
Organizatorzy warszawskiego biegu "Tropem Wilczym" 2019 r. postanowili zorganizować imprezę na terenie Fortów Bema gdzie, oprócz trasy podstawowej 1963 m, zaplanowali również trasę na 5 km oraz 10 km. Na dystansie 5 km odbędą się dwie tury biegu, a na dystansie 10 km - jedna tura.
Poza tym przygotowano wiele atrakcji dla uczestników biegu i jego obserwatorów m.in. pokaz VR "Historia w wirtualnej rzeczywistości", koncert zespołu Tulia, dwa pokazy rekonstrukcji historycznych oraz rodzinną grę terenową, podczas której uczestnicy połączą siły, aby odnaleźć wilczy skarb. Oprócz atrakcji w miasteczku biegowym będzie możliwość skosztowania dawnych przysmaków oraz żołnierskiej grochówki.
Na trasie biegu "Tropem Wilczym" w Warszawie uczestnicy będą mogli spotkać się z ambasadorami i przyjaciółmi biegu. W VII edycji akcję wspierają dziennikarze, aktorzy, muzycy, gwiazdy telewizyjne oraz sportowcy olimpijscy m.in. aktor Jacek Rozenek, Robert Karaś – trzykrotny mistrz w triathlonie i mistrz Europy w lekkoatletyce Jerzy Skarżyński. Do warszawskiego biegu dołączą między innymi aktorzy: Dominika Figurska i Marcin Kwaśny, dziennikarze: Anna Popek, Mateusz Jarecki, Oswald Pereira, Rafał Patyra, Michał Adamczyk i Tomasz Wolny. Nie zabraknie też sportowych gwiazd Instagrama, takich jak: Agnieszka Kamińska, Dominika Kłoda, Katarzyna Czaplejewicz, Karolina Jachimowicz, Ewa Zambrzycka-Rozner, Kamil Przybyszewski, Piotr Wójcik, Emilia Perz, Marcin Lamperski, Rafał Krzeszewski i Natalia Regulska. Każdy z nich pobiegnie w swoim rodzinnym mieście.
W tym roku patronami biegu będą Żołnierze Niezłomni: Jerzy Stawski, Barbara Otwinowska, Antoni Heda, Władysław Siła-Nowicki, Leon Lech Beynar (Paweł Jasienica) oraz Stanisława Rachwał.
Jak każdego roku, tak i w siódmym biegu jego ambasadorzy wskazali cel charytatywny, na który zbierane będą środki podczas imprezy. W tym roku uczestnicy pobiegną dla Bartka Orzechowskiego, który urodził się bez lewej stopy, oraz Małgosi Późnieckiej, która cierpi na bardzo rzadką chorobę genetyczną Canavan. Wolontariusze będą zbierali datki do specjalnie oznakowanych puszek podczas całego dnia w miasteczku biegowym. Dodatkowo zainteresowani mogą przesyłać sms-y o treści "GOSIA" na numer 72052 albo wesprzeć dziewczynkę na stronie - https://www.siepomaga.pl/malgosia.
Przez cały dzień w Forcie Bema będzie dostępny autobus, w którym będzie można oddać krew na hasło "Tropem Wilczym". Mobilne stacje poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pojawią się również w innych miastach organizujących tegoroczny Bieg Tropem Wilczym. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/