Koncert pieśni sakralnych Stanisława Moniuszki w mińskim kościele pod wezwaniem świętego Rocha otworzył w sobotę obchody na Białorusi 200. rocznicy urodzin kompozytora.
„Stanisław Moniuszko urodzony 200 lat temu na terenie dzisiejszej Białorusi, niedaleko Mińska, i przez pewien czas blisko związany z tym miastem łączy nasze narody jak mało kto” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński.
„To pierwsze z planowanych przez nas na Białorusi wydarzeń moniuszkowskich w tym roku. Mam nadzieję, że zdołamy w ich trakcie przedstawić bogaty i różnorodny dorobek kompozytora. Cieszy nas, że w wydarzenia moniuszkowskie angażują się także twórcy białoruscy” – dodał.
Koncert „Do Ciebie Boże” został zorganizowany przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku. Zaprezentowano utwory sakralne Moniuszki w wersji organowej oraz wokalnej w trzech językach: polskim, białoruskim i po łacinie.
Pieśni wykonywała solistka Białoruskiej Filharmonii Państwowej Tamara Remez (sopran), a na organach towarzyszyła jej Swiatłana Niemahaj.
W trakcie koncertu zaprezentowano m.in. kolędę „Anioł pastuszkom zwiastuje”, pieśń „Zwiastowanie”, psalmy, pieśń „Panie, gdy serce drży”, modlitwę „O Mario bądź pozdrowiona” oraz „Kto się w opiekę daje Panu Bogu swemu”.
Pomiędzy utworami czytano fragmenty wspomnień bliskich oraz przyjaciół Stanisława Moniuszki. Koncert zgromadził liczną publiczność, która reagowała na utwory entuzjastycznie.
Parafia św. Rocha jest najstarszą parafią katolicką w Mińsku. W czasach komunistycznych kościół był zamknięty, a w jego wnętrzu mieściła się tzw. sala organowa.
Moniuszko urodził się w 1819 roku w Ubielu pod Mińskiem, a na początku lat 30. XIX wieku zamieszkał wraz z rodzicami w Mińsku i tam spędził kolejne 20 lat. Kilkanaście lat mieszkał w Wilnie, żył i pracował także w Warszawie, odbył wiele podróży po Europie.
W związku z trwającym rokiem Moniuszki wydarzenia związane z 200. rocznicą urodzin kompozytora są organizowane zarówno w Polsce, jak i na Białorusi oraz Litwie.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ mobr/ ap/