Dwie ekspozycje - "Rysunki z Belgii", prezentującą prace współczesnych belgijskich karykaturzystów i "Światło", na której prezentowane będą pokonkursowe prace nadesłane na XX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny przygotowało Muzeum Karykatury w Warszawie. Wernisaże - w czwartek.
Od piątku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego widzowie zwiedzić będą mogli wystawę prac współczesnych belgijskich karykaturzystów pt. "Rysunki z Belgii". Ekspozycja ta jest częścią projektu "Wystawa w drodze" przygotowanego przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium i gościła już w Anglii i Egipcie.
"Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace na przygotowanej przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium wystawie +Rysunki z Belgii+" - poinformowała PAP specjalista ds. PR i promocji w Muzeum Dorota Parzyszek.
"Ekspozycja jest próbą ukazania różnorodności stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej – od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do poruszanej przez ten gatunek sztuki tematyki" - dodała.
Prace w stołecznym Muzeum zaprezentują wielokrotni laureaci konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie: Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts (Cartoni), Stefaan Provijn (Stef), Constantin Sunnerberg (Cost.), Luc Vermeersch, Luc Vernimmen oraz Norbert Van Yperzeele.
Ekspozycja będzie czynna do 26 maja br. Patronat honorowy nad nią objęli Ambasador Królestwa Belgii w Polsce, Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii oraz Delegat Generalny Walonii-Brukseli w Warszawie.
Drugą przygotowaną w Muzeum Karykatury wystawą jest ekspozycja pt. "Światło", na której zobaczyć będzie można pokonkursowe prace nadesłane na XX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 487 prac 180 artystów z 41 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało zwycięzców. Grand Prix zdobył Krzysztof Grzondziel, pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Wosik, a druga powędrowała do Mojmira Mihatova z Chorwacji. Trzecią nagrodę otrzymał Werner Rollow z Niemiec. Wśród autorów prac, które wybrano na wystawę znaleźli się też m.in.: Hristina Belousova (Uzbekistan), Henryk Cebula (Polska), Constantin Ciosu (Rumunia), Anna Damicz-Wejs (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska), Jacek Majcherkiewicz (Polska), Trayko Popov (Bułgaria) i Luc Vernimmen (Belgia).
"Tematem ekspozycji jest +światło+ ujmowane przez autorów często na zasadzie kontrastu z ciemnością. Rozumiane dosłownie i symbolicznie, a także w znaczeniu zjawiska wpływającego na nastrój i sposób postrzegania rzeczywistości" - czytamy w materiałach przesłanych PAP.
"Na eksponatach pokazane zostało zarówno światło naturalne, pochodzące ze słońca lub z księżyca, jak i blask, który daje żarówka czy ekran smartfonu (...) Na wielu pracach widać też szersze, filozoficzne spojrzenie przez nawiązanie zarówno do pełnych jasności sfer boskich, jak i do ciemnych, diabelskich mocy" - napisała Parzyszek.
Wystawa czynna będzie do 26 maja br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ agz