Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; proponowane zmiany dotyczą zagadnień związanych z zarządzaniem dokumentacją bieżącą i archiwalną - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Założenia te zostały przedłożone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
W komunikacie CIR zwrócono uwagę na zmiany technologiczne, które mają wpływ na powstawanie i gromadzenie dokumentacji, a zwłaszcza na elektroniczne zarządzanie dokumentacją w coraz większej liczbie instytucji publicznych.
"Na podstawie zmienionych regulacji stworzone zostaną możliwości wprowadzenia uproszczonego sposobu gromadzenia dokumentacji papierowej. Powinno to zwiększyć efektywność zarządzania całością dokumentacji (papierowej i elektronicznej) w podmiotach zobowiązanych do jej wytwarzania i gromadzenia" - podało CIR.
Zaproponowane zostały przepisy, które usprawnią kontrolę wykonywaną przez archiwa państwowe nad dokumentacją, w tym materiałami archiwalnymi wytworzonymi i zgromadzonymi przez podmioty publiczne. "Powinno to przyczynić się do zmniejszenia kosztów kontroli i usprawnienia sposobu przechowywania zasobów archiwalnych w tych podmiotach" - informuje CIR.
Zgodnie z założeniami, komórki organizacyjne wykonujące zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa zostaną zwolnione z obowiązku tworzenia odrębnych archiwów (archiwów wyodrębnionych). Dotychczasowe dokumenty związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa zostaną przekazane do archiwów zakładowych, które są odpowiednio zabezpieczone i chronione. "Archiwa te już funkcjonują, zatem nie trzeba będzie ich tworzyć" - zwrócono uwagę.
"Tym samym MON zostanie zwolniony z obowiązku przeprowadzania kontroli w archiwach wyodrębnionych, co przyniesie określone oszczędności" - podało CIR.
Jednocześnie, jak poinformowano, komórki organizacyjne, które przestaną tworzyć archiwa wyodrębnione będą mieć mniej obowiązków organizacyjnych. Ponadto nie będą musiały przekazywać materiałów archiwalnych do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, ale będą mogły je przekazywać do miejscowych archiwów państwowych, które znajdują się blisko ich siedzib.
Na to, że zmiany w ustawie o archiwach państwowych będą niezbędne, wskazywał w grudniowym wywiadzie dla PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jak ocenił, "aktualna ustawa o archiwach jest anachroniczna, niedostosowana do potrzeb aktualnej technologii". "Dlatego chciałbym, żeby temat nowelizacji ustawy o archiwach znalazł się na posiedzeniu rządu już w pierwszych miesiącach 2012 roku" - mówił w grudniu minister Zdrojewski.(PAP)
jp/ agz/ hes/ jra/