Witold Zapała, Kristof Szabo, Alicja Bajorek, Paulina Bidzińska, Jagoda Ignaczak to laureaci pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca – informuje w poniedziałek organizator konkursu Instytut Muzyki i Tańca.
Laureatom zostały przyznane nagrody w sześciu kategoriach. Nagrodę im. Leona Wójcikowskiego za "całokształt pracy artystycznej, szczególne zasługi dla sztuki tańca, w tym za wybitne kreacje sceniczne lub choreograficzne" otrzymał Witold Zapała, choreograf, tancerz i pedagog Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Zapała był uczniem Leona Wójcikowskiego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Instruktorów Artystycznych w Skolimowie, a także w Szkole Baletowej w Warszawie. Zapała stworzył dla zespołu "Mazowsze" ponad trzydzieści choreografii, kontynuując ideę i styl stworzony przez założycieli zespołu - Tadeusza Sygietyńskiego i Mirę Zimińską-Sygietyńską. Zapała tworzył też choreografie dla m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Polskiego w Warszawie oraz do filmów.
Nagrodę im. Bronisławy Niżyńskiej, przyznawaną za najlepszy polski spektakl taneczny otrzymał "Karnawał zwierząt" do muzyki Camille’a Saint-Saënsa w choreografii Anny Hop w Operze Wrocławskiej (premiera 16 maja 2017 r.). Jak podał IMiT spektakl ten "muzycznie przedstawia zwierzęta znane z codziennego życia i dalekich podróży", a w płaszczyźnie choreograficznej "przybliża najmłodszym tajniki sztuki baletowej".
Nagrodę im. Barbary Bittnerówny, przyznawaną za wybitną kreację sceniczną/rolę taneczną otrzymał solista Polskiego Baletu Narodowego, Kristof Szabo. Jest on absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, którą ukończył w 2013 r. Jest laureatem m.in. I Nagrody II Międzynarodowego Konkursu Choreografii w Kijowie, II Nagrody na XVIII Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku. W Polskim Balecie Narodowym tańczył główną partię w "Moving Rooms", występował również m.in., jako Lizander w „Śnie nocy letniej", Espada w "Don Kichocie" i Hortensio w "Poskromieniu złos´nicy". W 2017 r. osiągnął pozycje? solisty, a rok później wystąpił w roli Armanda Duvala w "Damie kameliowej" w choreografii Johna Neumeiera oraz "I przejdą deszcze…" w choreografii Krzysztofa Pastora.
Tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi Alicja Bajorek otrzymała Nagrodę im. Conrada Drzewieckiego, przyznawaną za najlepszy debiut taneczny na scenach zawodowych teatrów operowo-baletowych i samodzielnych zespołów artystycznych. Bajorek jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. W 2018 r. ukończyła studia I stopnia na kierunku taniec w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W latach 2015-2018 wykonywała między innymi takie partie solowe jak: Wybranka w "Święcie wiosny" w choreografii Marthy Graham, Klara w "Dziadku do orzechów" w choreografii Giorgia Madii oraz Królewna Śnieżka w "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach" w choreografii Witolda Borkowskiego.
Nagroda im. Olgi Sawickiej przyznawana jest utalentowanej młodzieży w wieku 16-20 lat. W tym roku otrzymała ją Paulina Bidzińska, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, studentka drugiego roku Pedagogiki Baletowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od sezonu 2017/18 Bidzińska jest tancerką Polskiego Baletu Narodowego. Jest laureatką Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2017 r. oraz konkursu Młody Tancerz Roku 2017. W tym samym roku zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku.
Nagrodę im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, która przyznawana jest "wybitnym pedagogom, dziennikarzom, teoretykom i promotorom sztuki tańca", otrzymała filolożka polska, teatrolog, historyk tańca Jagoda Ignaczak, jedna z inicjatorów Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykłada również na kierunku taniec na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, jest autorka książki "Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej".
Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe oraz statuetki - miniaturę rzeźby "W hołdzie polskim artystom baletu", odsłoniętej 8 października 2016 r. przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową.
Wręczono również nagrody pozaregulaminowe. Nagrodę Prezesa TVP otrzymała Ewa Aleksandra Wycichowska z okazji jubileuszu pracy artystycznej.
Laureatami nagrody specjalnej Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej dla młodych tancerzy w wieku 16-20 lat zgłoszonych do nagrody im. Olgi Sawickiej zostali Amelia Małysz (OSB Poznań), Zofia Dzedzej (OSB Warszawa), Bartłomiej Malarz (OSB Bytom).
W kapitule konkursu znaleźli się artyści i promotorzy sztuki tańca: tancerka Bożena Kociołkowska – przewodnicząca, choreograf Aleksandra Dziurosz – dyrektor konkursu, reżyser teatralny i choreograf Wojciech Kępczyński, baletnica Liliana Kowalska, tancerka, choreografka Edyta Kozak, choreograf Jacek Łumiński i dziennikarka Barbara Schabowska-Maszenda.
Konkurs był organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundację Sztuki Tańca, w partnerstwie z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Centrum Edukacji Artystycznej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/aszw/