W Białołęckim Ośrodku Kultury 21 marca rozpocznie się XX Festiwal Teatrów Niezależnych „Garderoba”. W konkursie trzydniowego wydarzenia będzie można obejrzeć osiem przedstawień teatrów offowych z całej Polski. Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będą warsztaty i panele dyskusyjne.
Spektakle będą prezentowane na dwóch scenach Białołęckiego Ośrodka Kultury - przy ul. van Gogha 1 i Głębockiej 66.
Jak poinformowała PAP specjalista ds. promocji i informacji BOK Helena Chmielewska, w konkursie weźmie udział 8 zespołów teatralnych. "Są to wielokrotnie nagradzane zespoły z całej Polski, a wśród nich Dziwaczki z przedstawieniem o tym samym tytule. Dziwaczki, to grupa teatralna z Wrocławia, która powstała z inicjatywy Nataszy Sołtanowicz. Czerpiąc z połączenia stylistyki teatru ruchu oraz teatru muzycznego w centrum stawiają relacje między muzyką a plastyką sceny i ciała aktora" - napisała Chmielewska.
Swoje przedstawienia zaprezentują m.in. Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy ("Prezydent w kłopotach"), Teatr Zamiast z Łodzi ("Motyl, czyli publiczna egzekucja z muzyką na żywo"), Psychoteatr z Wrocławia ("Rzeczy") i raciborski Teatr Tetraedr ("Gwoli jakiejś tajemnicy" wg Gombrowicza).
Obejrzeć będzie można również monodramy, np. lalkowy "Trzy ćwierci do śmierci" Karoliny Martin (inspirowany opowieściami z Supraśla) i "Raport panika" zrealizowany przez Artiego Grabowskiego na motywach "Dziennika panicznego" Rolanda Topora i tekstach własnych.
"Festiwal +Garderoba+, to święto pasjonatów teatru, które przez kolejne lata stało się rozpoznawalne i ma swoją tradycję. Nie brakuje twórców tego nurtu; o udział w finale Festiwalu ubiegało się 60 zespołów z całej Polski" - poinformowała Chmielewska.
W jury jubileuszowej imprezy znajdują się: aktorka teatralna i telewizyjna Roma Gąsiorowska, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr" prof. Jacek Kopciński, reżyser, szef lubelskiego Teatru Provisorium oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne Janusz Opryński i aktor Filip Pietkiewicz-Bednarek.
Festiwal uświetnią trzy spektakle pozakonkursowe: pokaz mistrzowski spektaklu "Dziady - Noc Druga" w reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu (22 marca o godz. 20), przedstawienie "Ghost Dance" Teatru Brama z Goleniowa i "Bóg mordu" w wykonaniu Zespołu Teatru 13.
Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będą warsztaty i panele dyskusyjne, których tematyka nawiązywać będzie do zagadnień "OFF – w jakiej sprawie?" i "Siła romantyków. Powrót +Dziadów+ na współczesną scenę.
Impreza potrwa do 23 marca br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/