Obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 14. rocznicy jego śmierci uświetni 30 marca koncert „Gloria Patri” w Świątyni Opatrzności Bożej.
W organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II koncercie wystąpi 11 warszawskich chórów akademickich i kościelnych – poinformowała PAP w czwartek rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska.
"Po 40 latach od papieskiego zawołania na warszawskim placu Zwycięstwa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi+ Centrum Myśli Jana Pawła II przypomni, jak wielkie znaczenie dla późniejszych zmian w Polsce i Europie miały słowa Jana Pawła II z 2 czerwca 1979 roku" – podkreśliła Korzeniewska. Dodała jednocześnie, że koncert jest także elementem programu 10. edycji trwającego do 6 marca do 14 kwietnia Festiwalu Nowe Epifanie. Partnerem koncertu jest Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
"+Gloria Patri+ to największy chóralny koncert w historii Festiwalu Nowe Epifanie. Zrezygnowaliśmy z klasycznego ustawienia, do którego przyzwyczaiły nas sale koncertowe, na rzecz przestrzennego rozmieszczenia zespołów, aby muzyka dosłownie otoczyła słuchaczy" – powiedział dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jan Krutul.
Krutul podkreślił, że program koncertu czerpie inspirację z modlitwy – różańca. Zabrzmią "Pater Noster” Jakuba Neskego oraz "Ave Maria” w muzycznym ujęciu kompozytorów takich, jak: Tomas Luis de Victoria, Siergiej Rachmaninow, Janusz Dąbrowski, Michał Dąbrowski (prawykonanie), Franz Biebl, Daniel Elder i Javier Busto.
"Usłyszymy po raz pierwszy polichóralny utwór +Gloria Patri+ autorstwa prof. Pawła Łukaszewskiego, skomponowany do słów doksologii. Czołowy polski kompozytor współczesnej muzyki sakralnej napisał ten utwór na zamówienie Centrum Myśli Jana Pawła II specjalnie na tę okazję. Koncert zwieńczy kompozycja Zuzanny Falkowskiej do słów Jana Pawła II z placu Zwycięstwa w 1979 r. +Niech zstąpi Duch Twój+" – zaznaczył dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym przybliżane jest nauczanie papieża. Centrum działa w dziedzinie kultury, nauki, edukacji i tworzenia zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako papieski think tank współpracuje ze środowiskiem naukowym, opiniotwórczym, kształtuje liderów, opierając się na idei solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne i drugiego człowieka. Jest operatorem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie oraz Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/