Koncert, mityng i rodzinny piknik odbył się w sobotę w grodzieńskim Parku na Kałoży z okazji Dnia Wolności obchodzonego przez białoruskie środowiska niezależne. 25 marca przypada 101. rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej.
Koncert z udziałem popularnych białoruskich wykonawców, m.in. Lawona Wolskiego, Źmiciera Wajciuszkiewicza, zespołów Dzieciuki, Krama i Daj Darogu, zgromadził według organizatorów ok. 5 tys. osób z Grodna i całej Białorusi.
Organizatorzy imprezy podkreślali, że to największe tego typu wydarzenie w historii miasta oraz że udało się je przeprowadzić w spokojnej, rodzinnej atmosferze.
Władze odrzuciły wcześniej cztery wnioski różnych struktur opozycyjnych, dotyczące przeprowadzenia imprezy w centrum stolicy; organizatorzy kampanii #BNR101 (BNR to białoruski skrót od Białoruskiej Republiki Ludowej), główni inicjatorzy ubiegłorocznego Dnia Wolności - Święta Niepodległości w Mińsku postanowili więc dołączyć do imprezy organizowanej w Grodnie.
W Mińsku odbędzie się jednak oddzielne wydarzenie, organizowane przez część środowisk opozycyjnych. Mityng i koncert zaplanowano na niedzielę, na oddalonym od ścisłego centrum miasta Skwerze Kijowskim. Lokalizację uzgodniono z władzami miasta.
W 1918 r. białoruskie środowiska narodowe próbowały wykorzystać słabość i zamęt w Rosji, by utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy. 25 marca tamtego roku proklamowano Białoruską Republikę Ludową i choć nie przetrwała jako państwo, to właśnie ona jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początek białoruskiej państwowości.
Co roku 25 marca w rocznicę proklamowania niepodległej BRL środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości. Środowiska opozycyjne domagają się od władzy, by to 25 marca był oficjalnym świętem niepodległości Białorusi, a nie 3 lipca – który upamiętnia wyzwolenie Mińska spod okupacji niemieckiej w II wojny światowej. W 2017 roku podczas protestów z okazji Dnia Wolności zatrzymano kilkaset osób.
W 2018 r. władze zgodziły się na obchody poświęcone 100-leciu BRL. Głównym wydarzeniem był wówczas połączony z mityngiem miński koncert „Święto Niepodległości”, zorganizowany przez komitet złożony z opozycjonistów i aktywistów społecznych. W imprezie w centrum miasta przed Teatrem Wielkim Opery i Baletu, na którą wydały zgodę władze miasta, wzięło udział co najmniej 20 tys. osób.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ akl/ mal/