Kościół Starokatolicki Mariawitów zaprasza na koncert pieśni pasyjnych, który w niedzielę odbędzie się w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Obecnie trwa prowadzona etapami renowacja tej zabytkowej, neogotyckiej katedry wraz z kompleksem klasztornym.
Informując w czwartek o koncercie, Mirosława Weremiejewicz, sekretarz redakcji czasopisma „Mariawita”, wydawanego przez Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, zaznaczyła, że będzie to prezentacja utworów, „które są wspólne dla wszystkich chrześcijan, bez względu na wyznanie”.
„Wydarzenie to jest dedykowane wszystkim mieszkańcom Płocka, ludziom życzliwym naszemu Kościołowi, w podziękowaniu za wspieranie nas w renowacji naszej ukochanej Świątyni – +Perły neogotyku+” – podkreśliła Weremiejewicz.
Jak zapowiedziała, podczas koncertu wystąpią Chór Młodzieżowy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów pod dyrekcją Aleksandra Słojewskiego, a także Ewelina Pachnik – sopran, Julia Słojewska – studentka kierunku musical w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Jakub Pawlak – kompozytor, wykonawca piosenki artystycznej. Koncert pieśni pasyjnych w płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości objęli honorowym patronatem Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP Marek Maria Karol Babi oraz prezydenta miasta Andrzej Nowakowski. Wstęp na to wydarzenie, które rozpocznie się 31 marca o godz. 17., będzie bezpłatny.
Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes. Jego założycielka, św. Maria Franciszka Kozłowska (1862-1921), doznała w Płocku w 1893 r. objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.
Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła Rzymskokatolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych i ekskomunikowała Kozłowską. Obecnie liczy on w Polsce ok. 25 tys. wiernych. Blisko 10 tys. mariawitów mieszka także we Francji, głównie w Paryżu. Siedzibą władz tego Kościoła, należącego m.in. do Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej, jest Płock.
Położona na wysokiej nadwiślańskiej skarpie płocka Świątynia Miłosierdzia i Miłości została wybudowana w latach 1911-14 z inicjatywy św. Marii Franciszki Kozłowskiej. Projekt katedry z zabudowaniami klasztornymi opracował ówczesny zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp. Jan Maria Michał Kowalski (1871-1942). Fundusze na budowę pochodziły z ofiar kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych.
W 2017 r. zostały opracowane założenia projektu „Europejskie Centrum Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku - rewitalizacja Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku”. Prace realizowane w ramach tego przedsięwzięcia związane są m.in. z zapewnieniem miejsc pobytu dla pielgrzymów. Planowane jest też odnowienie zewnętrznej części katedry.
Renowacją zabytkowego kompleksu klasztornego z główną jego częścią, jaką jest Świątynia Miłosierdzia i Miłości, objęto dotychczas część wnętrz, gdzie mieszkają duchowni. Znajdują się w nich również m.in. pokoje dla gości, kuchnia pielgrzyma oraz sale spotkań. W ramach projektu pomieszczenia obiektu, np. łazienki, przystosowywano do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W 2018 r. roku Kościół Starokatolicki Mariawitów obchodził rok jubileuszowy: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 125. rocznicę pierwszych objawień założycielki mariawityzmu św. Marii Franciszki Kozłowskiej oraz 100-lecie nadania mariawickiej katedrze w Płocku, zgodnie z kolejnymi objawieniami, nazwy Świątynia Miłosierdzia i Miłości. (PAP)
mb/aszw/