Ok. 30 ikon powstałych w czasie pięciu lat pracy studentów uczęszczających na zajęcia do Pracowni Technologii i Kopii Ikony w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprezentowanych jest na wystawie pt. "Pisanie ikon" W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Wystawa obejmuje prace kursowe studentów V roku studiów oraz aneksy i prace dyplomowe zrealizowane w ostatnich latach. Poza ukończonymi pracami pokazywane są próbniki, fragmenty dekoracji i tablice edukacyjne. Wszystkie prezentowane prace są kopiami ikon znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie, z którym ASP od lat współpracuje. Oryginalne ikony pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku.
Wystawie towarzyszy katalog, gdzie we wstępnie bp Michał Janocha, historyk sztuki i przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zwraca uwagę, że choć "z punktu widzenia historyczno-artystycznego kopia jest niejako przedłużeniem, przypomnieniem, uobecnieniem oryginału, to warto zdać sobie sprawę, że pojęcie kopii, funkcjonujące w konserwatorstwie i w historii sztuki, w teologii ikony praktycznie nie istnieje”.
Wystawa została przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Narodowe Centrum Kultury. Kuratorem wystawy jest prof. Danuta Stępień, która od początku, tj. od 2012/2013 r., kieruje Pracownią Technologii i Kopii Ikony na warszawskiej ASP. Jest to jedyna tego typu pracownia na polskiej uczelni wyższej, a w trakcie studiów realizowany jest autorski program, który daje możliwość poznania przez studentów różnorodnych technik i technologii pisania ikon, warsztatu pozłotniczego oraz technik zdobniczych. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/