Aplikacja na smartfona pozwalająca przemieszczać się po węgierskiej stolicy szlakiem bohaterów powieści „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara została przedstawiona we wtorek w Budapeszcie.
„+Chłopcy z Placu Broni+ to książka napisana tak, jakby to wszystko działo się z nami. Wszyscy chcielibyśmy znaleźć się w skórze bohaterów tej powieści. Dzięki spacerowi z mobilną aplikacją możemy na nowo przeżyć te historie i wydarzenia” – powiedział burmistrz IX dzielnicy Janos Bacskai podczas prezentacji aplikacji, która postała dzięki wsparciu finansowemu VIII i IX dzielnicy.
Prezentacja odbyła się szkole podstawowej noszącej dziś imię im. Alberta Szent-Gyoergyiego, do której uczęszczał w latach 1887-1895 sam autor.
Bacskai zaznaczył, że w czasach Molnara ulicą Uelloei, leżącą między dwiema dzielnicami, kursował jeszcze tramwaj konny, ale te dwie części miasta dzieliła wtedy, podobnie jak dziś, tylko przynależność administracyjna.
Aplikację przygotował Instytut Nauk Komputerowych Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) we współpracy z archiwum IX dzielnicy. Jak podkreślił przedstawiciel MTA Zsolt Laszlo Markus, wystarczy ściągnąć aplikację i zapisać trasę spaceru, po czym nie będzie już potrzebna łączność z internetem, a tylko GPS.
Szlak spaceru rozpoczyna się przy Muzeum Narodowym, a kończy przy ogrodzie botanicznym. Mijane obiekty są krótko opisane, a użytkownik może wysłuchać odnośnych fragmentów powieści z wstawkami muzycznymi oddającymi atmosferę epoki. Wykorzystano też kilka fragmentów filmu Zoltana Fabriego „Chłopcy z Placu Broni” z 1969 r.
„Chłopcy z Placu Broni” z 1907 roku są jedną z najbardziej znanych powieści węgierskich. Wydawano ją w kraju ponad 80 razy i została przetłumaczona na ponad 40 języków, w tym polski. Akcja osnuta jest wokół walki dwóch grup chłopców o tytułowy plac.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ mc/