Zbiory muzykaliów Archiwum Jasnogórskiego zostaną w całości zdigitalizowane, stworzony zostanie z nich katalog cyfrowy. Materiały te zostaną udostępnione bezpłatnie w bibliotece cyfrowej – informuje w czwartek Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Podpisana umowa pomiędzy Klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze a Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina zakłada digitalizację, katalogowanie i udostępnienie całości zbioru muzykaliów, które znajdują się w Archiwum Jasnogórskim. Zbiory zostaną w całości zdigitalizowane i stworzony zostanie z nich katalog cyfrowy. Materiały te zostaną udostępnione bezpłatnie w bibliotece cyfrowej.
Jak podał NIFC "najważniejsze i najwybitniejsze dzieła polskich twórców zostaną także poddane transkrypcji i w formie partytur cyfrowych bezpłatnie udostępnione muzykom i badaczom".
"To jest pierwszy raz, kiedy to archiwum muzyczne w całości zostanie udostępnione, w całości zostanie zdigitalizowane, zabezpieczone. To ma ogromne znaczenie dla polskiej kultury muzycznej dlatego, że przyczyni się z jednej strony do rozwoju badań nad tą muzyką, ułatwi te badania, bo badacze będą mieli bezpośredni dostęp do tego materiału, ale liczymy też, że przyczyni się do ożywienia życia muzycznego i szerszej popularyzacji tej wspaniałej kulturowej spuścizny muzycznej Jasnej Góry" - ocenił, cytowany w informacji prasowej umieszczonej na Facebooku, kierownik biblioteki NIFC oraz członek zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów dr Marcin Konik.
Jego zdaniem "Jasna Góra to jeden z kluczowych, najważniejszych polskich ośrodków kultury muzycznej już od wieku XVI, a szczególnie istotny jest zwłaszcza XVII, XVIII i XIX w.". Poinformował, że kolekcja muzykaliów XIX w. na Jasnej Górze jest ogromna i "reprezentowana przez najwybitniejszych twórców tego okresu".
Konik wymienił kompozytorów, których dzieła znajdują się w Archiwum Jasnogórskim: Józefa Elsnera - nauczyciela Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego, Franciszka Lessla, Marcina Żebrowskiego, oraz "kompozytorów paulińskich" - o. Władysława Leszczyńskiego.
Projekt digitalizacji realizowany będzie w ramach programu "Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie", finansowanego ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Polska Cyfrowa).(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/