Polsko-węgierska uroczystość z udziałem polskich dyplomatów i gości, węgierskiej Polonii oraz przedstawicieli władz węgierskiej stolicy odbyła się w piątek przed pomnikiem Męczenników Katynia w Budapeszcie.
„Historyczny rozdział sowieckiej przemocy do dziś nie został zamknięty. Las katyński nadal nas prześladuje. A od 2010 r. wszystkie nasze upamiętnienia w tym miejscu mają podwójne znaczenie” – powiedział burmistrz III dzielnicy Budapesztu Balazs Bus, przypominając, że pod Smoleńskiem zginął m.in. Andrzej Przewoźnik, przy którego współpracy powstał pomnik katyński w Budapeszcie.
Burmistrz wyraził też przekonanie, że wspólne polsko-węgierskie święta i pełne smutku dni pamięci, a także jednakowe cele na przyszłość i podobne wartości jeszcze przez wiele lat będą łączyły dwa narody.
W uroczystościach uczestniczyła burmistrz dzielnicy Warszawa-Bemowo Urszula Kierzkowska, która podziękowała władzom III dzielnicy, że na jej terenie „była i jest żywa pamięć o polskiej krwi”. „Stoimy dziś ramię w ramię, ponieważ wciąż żyje w nas pamięć o trudnych losach naszych narodów na drodze ku wolności” – podkreśliła.
Podczas upamiętnienia z udziałem m.in. zastępczyni ambasadora Małgorzaty Radwan-Vass, dyrektorki Instytutu Polskiego Joanny Urbańskiej oraz przedstawicieli organizacji polonijnych, modlitwę za wszystkich zamordowanych na Wschodzie zmówił proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie k. Krzysztof Grzelak.
Uczennica Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech powiedziała wiersz Zbigniewa Herberta „17 IX”, a na zakończenie trębacz orkiestry garnizonowej z Budapesztu wykonał utwór „Cisza”.
Wśród obecnych znaleźli się m.in. wiceburmistrz Budapesztu Alexandra Szalay-Bobrovniczky, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski, szefowa Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum Piotr Piętka oraz uczniowie szkoły polskiej.
Uroczystość zorganizował samorząd III dzielnicy oraz samorząd narodowości polskiej.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mal/