Jedna z białostockich ulic nosić będzie imię Jadwigi Klimkiewiczowej, jednej z pierwszych kobiet-radnych Białegostoku po I wojnie światowej - zdecydowali w poniedziałek miejscy radni. Klimkiewiczowa znalazła się na liście stu wybitnych białostoczan wybranych w stulecie odzyskania niepodległości przez miasto.
Ulica nosząca imię Jadwigi Klimkiewiczowej (1876-1952) znajduje się na osiedlu Antoniuk. Uchwała została przyjęta bez sprzeciwów i dyskusji.
Patronka ulicy była pierwszą kobietą zasiadającą w prezydium białostockiej Rady Miejskiej po I wojnie światowej. "Niebanalna postać w Białymstoku: i carskim i sanacyjnym. Dziś powiedzielibyśmy o niej biznesmenka, społeczniczka, filantropka, aktywistka, kiedyś może sufrażystka (...) Nadanie nazwy ulicy imieniem Jadwigi Klimkiewiczowej będzie uczczeniem pamięci o kobiecie zaangażowanej całym sercem w sprawy społeczne i w miejską politykę" - napisano w uzasadnieniu do uchwały.
Od 1910 roku Klimkiewiczowa prowadziła księgarnię w centrum Białegostoku, niedługo potem rozpoczęła wydawanie pocztówek z widokami miasta, na których - mimo obowiązującego wówczas języka rosyjskiego - pojawiały się też napisy polskie. We wrześniu 1919 roku wystartowała w wyborach do Rady Miejskiej; zdobyła mandat i miejsce w prezydium tej rady. Radną była do 1927 roku, angażując się w wiele inicjatyw społecznych, np. nadanie honorowego obywatelstwa Białegostoku Józefowi Piłsudskiemu. W czasie II wojny światowej była więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku. Zmarła w 1952 roku w Białymstoku i tam jest pochowana.
Klimkiewiczowa znalazła się w gronie stu osób pochodzących z Białegostoku, wybranych przez specjalną kapitułę, które zapisały się w historii z racji dokonań w różnych dziedzinach (medycyna, sztuka, kultura, gospodarka, sport, polityka itp.). Są na niej również te, które podkreślały lub podkreślają swoje związki z miastem, pracowały lub pracują na rzecz miasta i mieszkańców, a ich działalność ma również znaczenie dla Polski, czy nawet świata.
Lista taka powstała w związku ze stuleciem symbolicznego "odzyskania niepodległości" przez miasto. Chodzi o datę 19 lutego 1919 roku, kiedy z miasta wyjechały ostatnie okupacyjne oddziały niemieckie, a weszło wojsko polskie.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/