Setki Żydów zgromadzą się w piątek, 76 lat po Powstaniu w getcie warszawskim, na terenie dawnej dzielnicy zamkniętej, by wspólnie celebrować Paschalny Seder – informuje w komunikacie przesłanym w czwartek PAP biuro prasowe Chabad Lubawicz Polska.
Według autorów komunikatu będzie to pierwszy Seder z tak wielką liczbą gości z zagranicy.
Aby wziąć udział w kolacji sederowej do Warszawy przylecą między innymi członkowie rodziny Szpilmanów, których wujek - Władysław Szpilman - był światowej sławy pianistą.
Angielskojęzyczny Seder będzie prowadzony przez kilku młodych rabinów z Chabad Lubawicz z USA. Jeden z nich, rabin Levi Goldschmidt, jest prawnukiem rabina Cwi Herscha Gur-Aryeha, żydowskiego dostojnika przedwojennej Warszawy. Gur-Aryeh został zamordowany w masakrze w getcie w Pesach.
Historyk Holokaustu, dr Hillel Zaidman pisze, że w przeddzień Paschy 1943 r. Rabin Gur-Aryeh i jego rodzina, wraz z innymi chasydami z Chabad Lubawicz z narażeniem życia, potajemnie wypiekali macę, aby móc właściwie wypełniać przykazania związane ze Świętem Paschy. Rabin i jego rodzina zginęli.
Seder po hebrajsku poprowadzi 13-letni syn rabina Stamblera, Jossi Stambler, podczas gdy jego ojciec pokieruje równoległą ceremonią po polsku. "Bardzo ważne jest dla nas obchodzenie świąt żydowskich, a zwłaszcza wieczoru sederowego, który symbolizuje żydowską wolność i zjednoczenie naszego narodu, w miejscu, gdzie jeszcze niedawno inni próbowali nas zniszczyć" – zaznaczył cytowany w komunikacie Rabin Szalom Stambler.
W spotkaniu weźmie także udział Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, które jest obecnie tworzone przez polski rząd.
"Przed wojną około jedna trzecia Warszawy była żydowska. Upamiętnianie przedwojennej żydowskiej Warszawy i wspieranie rozwoju współczesnej społeczności żydowskiej ma dla nas ogromne znaczenie. Uroczyste obchody Paschy zorganizowane przez rabina Szaloma Stamblera i Chabad Lubawicz są istotną częścią tego procesu. W Muzeum Getta Warszawskiego mamy ten sam cel. Chcemy zachować dla przyszłych pokoleń pamięć warszawskich Żydów, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali uwięzieni za murami getta, a następnie zamordowani w nazistowskich obozach" - powiedział cytowany w komunikacie Stankowski.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata, której misją jest przekazywanie wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej, a także działalność edukacyjna i charytatywna. W Polsce jest obecna od 2005 r., ma siedziby w Warszawie i w Krakowie. Według Chabad Lubawicz, to właśnie ta wspólnota rozpowszechniła rozpalanie chanukiji w przestrzeni publicznej. Świece zapalone przez Chabad pojawiły się m.in. przed Białym Domem czy Wieżą Eiffla.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/